خبرنامه کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ

28 فروردین 1402 (17 آوریل 2023)

 

ژنو (کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ) – ظرف چهار روز گذشته، 973 بازداشت‌­شده سابق که در ارتباط با مخاصمه یمن زندانی بودند توسط کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ به میهن­‌های خود در یمن و عربستان سعودی برگردانده شدند تا جمع صدها خانواده درست در آستانه عید فطر کامل شود.

از 25 تا 27 فروردین، 15 پرواز کمیته بین­‌المللی صلیب سرخ 869 بازداشت‌­شده را به 6 شهر ابها و ریاض در عربستان سعودی و عدن، مأرب، مخا و صنعا در یمن منتقل کردند. علاوه بر این، روز 28 فروردین، کمیته بین­‌المللی صلیب سرخ با درخواست ائتلاف به‌­رهبری عربستان سعودی به تسهیل آزادسازی جداگانه و یک‌­طرفه 104 بازداشت‌­شده از عربستان سعودی به یمن پرداخت.

رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ خانم میریانا اسپولیاریک گفت: «به­‌شدت متأثر شده­‌ام و مفتخرم که تیم‌­های ما توانستند ظرف چهار روز این تعداد از بازداشت‌­شده‌ را به آغوش خانواده‌­هایشان برگردانند و آماده‌­ایم این کار را برای کسانی که هنوز آزاد نشده‌­اند هم انجام دهیم». وی افزود: «چنین عملیات‌­هایی نشانگر تأثیر واقعی بی‌­طرفی کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ و توانایی همکاری‌­اش با همه طرف‌­ها، به میهن بازگرداندن افراد و پایان بخشیدن به سال‌­ها جدایی است».

کمیته بین­‌المللی صلیب سرخ در جایگاه یک میانجی بی‌­طرف، با سامان­دهی و نظارت بر انتقال بازداشت‌­شده‌­ها پس از مذاکراتی که ماه پیش با حمایت کمیته نظارت بر اجرای توافق­نامه تبادل زندانیان در سوئیس به نتیجه رسید نقشی حیاتی در این آزادسازی‌­ها ایفا کرد. این کمیته، با حضور نمایندگان طرف‌­های درگیر مخاصمه، با ریاست مشترک دفتر فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن (OSESGY) و کمیته بین­‌المللی صلیب سرخ تشکیل شد.

دافنی مارت، رئیس نمایندگی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در یمن گفت: «این عملیات‌ آزادسازی جمع صدها خانواده را درست در آستانه عید فطر کامل کرد. این آزادسازی­‌ها به‌­واسطه گام‌­های استوار توأم با حسن نیت میسر شد که امیدواریم ما را به دیدن پایان مخاصمه و سال­‌ها رنج انسانی هم نزدیک­تر کند». وی افزود: «همچنین قدردان نقش مهمی هستیم که سازمان ملل با گرد هم‌­آوردن طرف­‌های مخاصمه ایفا کرد تا این عملیات آزادسازی ممکن شود».

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ با بازداشت­‌شده‌­ها قبل از بازگشت به میهن جهت احراز هویت و تأیید رضایت آگاهانه آنها برای آزادسازی مصاحبه‌­های خصوصی ترتیب داد. تیم­‌های پزشکی کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ، وضع سلامت بازداشت­‌شدگان را  ارزیابی کردند تا اطمینان حاصل کنیم سلامت لازم برای سفر را دارند. همچنین به این بازداشت­‌شدگان لباس و کمک­‌هزینه نقدی یک‌­نوبته داده شد.

تیم­‌های کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ در روز بازگشت به میهن بازداشت‌­شدگان را همراهی کردند تا بر انتقال آنها نظارت کرده و در صورت نیاز کمک پزشکی ارائه کنند. پرسنل پزشکی و داوطلبان جمعیت هلال احمر یمن و جمعیت هلال احمر عربستان سعودی نیز در این شش فرودگاه حاضر بودند و به سوار و پیاده شدن بازداشت‌شدگان دارای معلولیت کمک کرده و خدمات کمک‌­های اولیه و آمبولانس ارائه کردند.

مامادو سو، رئیس نمایندگی منطقه‌­ای کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس گفت: «همه شاهد بوده­‌ایم که این عملیات مهم آزادسازی چطور امیدی تازه ایجاد کرده و آرامش را به قلب بسیاری از افرادی که در رنج و عذاب بودند برگردانده است.» وی اضافه کرد: «باشد که امید و حسن نیتی که در این چهار روز اخیر شاهد بوده­‌ایم به صلحی ماندگار بدل شود که مردم به‌­شدت نیازمند و سزاوار آن هستند».

سخنی با دبیران:

این عملیات دومین عملیات بزرگ آزادسازی بازداشت­‌شدگان در مخاصمه یمن است که کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ در آن مشارکت داشته است. کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ در عملیات مشابهی در اکتبر 2020 بیش از یک هزار بازداشت‌­شده را انتقال داد. کمیته بین­‌المللی صلیب سرخ همچنین بازگشت به میهن 117 بازداشت‌­شده را که در ماه مه 2022 و چند نوبت دیگر بین نوامبر 2019 و سپتامبر 2020 یک‌­طرفه از جانب عربستان سعودی به مقصد یمن آزاد شدند تسهیل کرده است.

کمیته بین­‌المللی صلیب سرخ به­‌مدت 61 سال در یمن و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس از جمله 7 سال در عربستان سعودی حضور داشته و به ترویج رعایت حقوق بین‌­المللی بشردوستانه در مواقع مخاصمه و ارائه کمک‌­رسانی بشردوستانه به جوامع نیازمند پرداخته است.