ژنو (کمیته بین‌المللی صلیب سرخ) –  کمیته بین‌المللی صلیب سرخ (ICRC) روز جمعه، پس از درخواست فرماندهی نیروهای مشترک (JFC) نیروهای ائتلاف، بازگرداندن 117 زندانی از عربستان سعودی به یمن را تسهیل کرد.

خبرنامه، 6 مه 2022 (16 اردیبهشت 1401)

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ بنا به درخواست فرماندهی نیروهای مشترک ائتلاف و بر اساس رسالت بشردوستانه خود در شرایط مخاصمه مسلحانه، توافق کرد که در این آزادسازی یک‌جانبه بازداشت­‌شدگان توسط ائتلاف کمک کند.

کاترینا ریتز، رئیس نمایندگی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در یمن، گفت: «خوشحالیم که می‌بینیم ملاحظات بشردوستانه به خاطر خانواده‌هایی که منتظر بازگشت عزیزانشان به خانه هستند، در اولویت قرار می­‌گیرد. کاهش درد و رنج بسیاری از مردم یمن که همچنان از بیش از 7 سال مخاصمه رنج می‌­برند، مهم است. و این شامل بازداشت­‌شدگان و خانواده‌­های آنها می‌­شود.

پیش از بازگرداندن بازداشت‌شدگان، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ با آنها در یکی از اماکن بازداشت ائتلاف درعربستان سعودی مصاحبه‌های خصوصی قبل از اعزام انجام داد. طی این مصاحبه‌ها، تیم‌های کمیته بین‌المللی صلیب سرخ هویت بازداشت‌شدگان را تأیید کردند و اطمینان یافتند که همه افراد واجد شرایط آزادی مایل به بازگشت به یمن هستند. همچنین، یک تیم پزشکی صلیب سرخ وضعیت سلامتی زندانیان را ارزیابی کرد و از آمادگی آنها برای سفر اطمینان یافت. سپس تیم دیگری از این کمیته، برای نظارت بر انتقال و رسیدگی به نیازهای پزشکی یا اضطراری بازداشت‌شدگان، آنها را تا یمن همراهی کرد.

عمر عده، رئیس نمایندگی منطقه‌­ای کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ برای کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، گفت: «این یک گام مثبت و یک حرکت مهم بشردوستانه است.» وی ادامه داد: «صلیب سرخ آماده است تا در آزادسازی، انتقال و بازگرداندن همه بازداشت‌­شدگان مرتبط با مخاصمه به کشورشان کمک کند تا بتوانند پس از سال‌ها جدایی به خانواده‌های خود بپیوندند.»

جمعیت­‌های هلال احمر عربستان و یمن، هر دو به ترتیب با حمایت از خروج و استقبال از ورود بازگشت‌­کنندگان با داوطلبان و متخصصان کمک‌های اولیه، نقش اساسی در این عملیات ایفا کردند. پس از ورود به یمن، بازداشت‌­شدگان سابق به منظور ادامه سفر خود به خانه‌­های­شان حمایت بیشتری دریافت کردند.

این آزادسازی به طور یک‌جانبه توسط فرماندهی نیروهای مشترک ائتلاف اعلام شد و در دومین ماه آتش‌­بس توافق‌­شده میان طرف­‌های مخاصمه در یمن انجام پذیرفت. پیش از این عملیات 37 نفر توسط فرماندهی نیروهای مشترک ائتلاف و بدون دخالت کمیته بین‌المللی صلیب سرخ آزاد شدند و این کمیته جزئیات لازم را برای انجام پیگیری­‌های بشردوستانه خود دریافت کرد.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ بیش از 60 سال در یمن، و بیش از 30 سال در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، از جمله 6 سال در عربستان سعودی، حضور دارد و برای ترویج احترام به حقوق بین‌المللی بشردوستانه در زمان مخاصمه و کمک‌­رسانی بشردوستانه به جوامع نیازمند تلاش می‌کند.