لجستیک

جایگاه راهبردی ایران که دسترسی آسان به آبهای بین المللی را از طریق خلیج فارس و شبکۀ توسعه یافته جاده ای، ریلی و حمل و نقل هوایی در اغلب مناطق کشور ممکن می سازد، ایران را به بستری مناسب برای تأمین پشتیبانی لجستیک مقرون به صرفه و کارآمد از دیگر نمایندگی های کمیتۀ بین المللی صلیب سرخ تبدیل کرده است. به علاوه، همسایگی با عراق و افغانستان و نزدیکی به سوریه که برخی از بزرگترین عملیات کمیتۀ بین المللی صلیب سرخ در آنجا در حال انجام است ایران را از نظر راهبردی برای سازمان مهم ساخته است.

تاریخچه

در سال 2001، کمیتۀ بین المللی صلیب سرخ حضور و فعالیتهای خود در ایران را که عموماً به منظور پشتیبانی لجستیکی از عملیات خود در افغانستان بود از سرگرفت. در طول 10 سال بعد این پشتیبانی به طرز چشمگیری گسترش یافت. در نهایت تمرکز فعالیت ها از افغانستان متوجه عراق گردید و کرمانشاه به عنوان پایگاه اصلی لجستیک جایگزین مشهد شد. در سال 2008، انبار کرمانشاه بزرگترین مرکز انبارداری کمیتۀ بین المللی صلیب سرخ در جهان بود. این انبار در سال 2012 به دلیل کاهش پشتیبانی لجستیکی از عراق تعطیل شد.

از ابتدای سال 2011، دپارتمان لجستیک در ایران انتقال بخشی از خط کمک های امدادی برای افغانستان را از طریق مشهد از سر گرفت.

خرید محلی

خرید لجستیک در ایران از 2001 با اقلام غذایی و ضروری خانوار (مانند فلاسک، کتری استیل و حوله) آغاز شد و از به خرید آب و مواد مربوط به تصفیه فاضلاب گسترش یافت. از اکتبر 2001 تا ژوئیه 2016خریدهای کلی از ایران به رقم 50 میلیون دلار آمریکا رسید.

کیفیت بالا و قیمت های رقابتی محصولات ایرانی ایران را در میان تأمین کنندگان رایج آب و مواد مربوط به تصفیه فاضلاب در منطقه و ورای آن قرار داده است.

سطح خریدهای محلی متناسب با نیازهای عملیاتی در تغییر بوده است. حدأقل این خریدها در 2005 (در پی حمله به دفاتر کمیتۀ بین المللی صلیب سرخ در بغداد در 2003) بود و حدأکثر آن در 2007 هنگامی که 85% کالاهای امدادی ورودی به عراق از کرمانشاه ارسال می شد.

بیش از 9 نمایندگی کمیتۀ بین المللی صلیب سرخ از جمله عراق ، افغانستان، آفریقا، سوریه، یمن، اردن، گرجستان و کشورهای مستقل مشترک المنافع تا کنون کالاهای ایرانی دریافت کرده اند. بازخوردهای مثبت از کشورهای گیرنده، رضایت از کیفیت کالاها و خدمات ارائه شده توسط نمایندگی سازمان در ایران را تأیید می کنند.

انبارداری و حمل و نقل

در مارس 2016، کمیتۀ بین المللی صلیب سرخ یک انبار اضطراری منطقه ای را در تهران و در محوطه سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر ایران راه اندازی کرد. این انبار به عنوان حائلی برای حوادث اضطراری در منطقه و به ویژه در عراق عمل می کند.

از ابتدای 2013، دپارتمان لجستیک انتقال کالاهای امدادی به عراق را از طریق ایران از سر گرفت که ارسال منظم بیش از 400 کامیون تجاری در سال را شامل می شد.

کمیتۀ بین المللی صلیب سرخ حضور عملیاتی خود (انبارها و جابجایی کالا) را در ایران از 2001 تا 2012 حفظ نمود. از زمان بسته شدن انبار کرمانشاه، سازمان (با توجه به ظرفیت های بالای جمعیت هلال احمر ایران، و آمادگی پشتیبانی نمایندگی های کمیتۀ بین المللی صلیب سرخ در امان و پیشاور) نیازی را برای حفظ پیکره سنگین لجستیک در کشور احساس نکرده است و بر توسعه بازار خرید در ایران تمرکز نموده است.