موقعیت جغرافیایی استراتژیک ایران که دسترسی آسان کشور به آب‌های بین‌المللی را از طریق خلیج فارس و شبکه حمل و نقل مختلف جاده‌ای، ریلی و هوایی در بیشتر نقاط کشور فراهم می‌کند، ایران را به بستری مناسب برای تامین حمایت لجستیکی مقرون به صرفه، موثر و کارآمد از سایر دفاتر کمیته بین‌المللی صلیب سرخ منطق تبدیل کرده است. علاوه بر این، نزدیکی به عراق، افغانستان، سوریه و منطقه قفقاز، جایی که کمیته بین‌المللی صلیب سرخ برخی از بزرگترین عملیات‌های خود را انجام می‌دهد، ایران را به لحاظ استراتژیک برای واکنش‌های اضطراری عملیاتی مهم کرده است.

دفاتر کمیته بین‌المللی صلیب سرخ اطراف ایران

در سال 2001(1380)، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ حضور و فعالیت‌های خود را در ایران عمدتاً برای حمایت لجستیکی از عملیات خود در افغانستان از سر گرفت. در طول 10 سال بعد، چنین حمایتی به طور قابل توجهی گسترش یافت. در نهایت تمرکز فعالیت ها از افغانستان به عراق منتقل شد و کرمانشاه به عنوان پایگاه اصلی لجستیکی جایگزین مشهد شد.

فعالیت‌­های لجستیک در ایران با تأمین مواد غذایی و اقلام اضطراری خانگی (مانند بطری قمقمه، کتری استیل و حوله) آغاز شد و از سال 2005 (1384) به خرید آب و وسایل بهداشتی گسترش یافت.

در سال 2008 (1387)، انبار کرمانشاه بزرگترین مرکز ذخیره‌سازی کمیته بین المللی صلیب سرخ در سراسر جهان بود. این انبار به دلیل کاهش پشتیبانی لجستیکی به عراق بسته شد. از اواخر سال 2011 (1389)، لجستیک در ایران، ترانزیت بخشی از خط امداد و کمک‌رسانی به افغانستان را از طریق مشهد از سر گرفت.

کیفیت بالا و قیمت رقابتی محصولات ایرانی از آن زمان، ایران را در بین تامین‌کنندگان ثابت آب و اقلام بهداشتی منطقه و فراتر از آن قرار داده است.

بیش از 9 نمایندگی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ از جمله عراق، افغانستان، آفریقا، سوریه، یمن، اردن، گرجستان و کشورهای مشترک المنافع  (CIS) تاکنون کالاهای ایرانی را دریافت کرده‌اند. بازخورد مثبت نمایندگی‌های دریافت کننده، رضایت از کیفیت کالاها و خدمات ارائه شده توسط نمایندگی سازمان در ایران را تایید می‌کند.

از اواخر سال 2013 (1391)، لجستیک، انتقال کالاهای امدادی به عراق را از طریق ایران با بیش از 400 کامیون تجاری در سال ادامه داد. کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در مارچ 2016 (اسفند 1394) یک انبار اضطراری منطقه‌ای در تهران در محوطه سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر ایران تأسیس کرد. این انبار فضای حائلی برای هر گونه شرایط اضطراری در منطقه به ویژه در عراق عمل می‌کند.

ایران همچنان مسیر اصلی ترانزیت کالاهای امدادی به عراق، ایران و منطقه قفقاز بوده است. تصویر زیرنشان‌دهنده مسیر حمایت‌های لجستیکی نمایندگی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در از عملیات‌های کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، عمدتاً در عراق، افغانستان، ارمنستان، آذربایجان و روسیه است. این امر نشان‌دهنده انعطاف‌پذیری فزاینده لجستیک تهران است و ثابت می‌کند که دارایی ارزشمندی برای عملیات‌های مختلف کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در ایران، منطقه و فراتر از آن می‌باشد.

اهدای کالا به ذینفعان، چابهار، 1402

اهدای کمک کمیته بین‌المللی صلیب سرخ به کرمانشاه پس از زلزله، کرمانشاه، 1396

ترانزیت کالاهای امدادی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ با کامیون

انبار کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در ایران

در زیر اطلاعاتی در مورد نحوه انجام پروژه با نمایندگی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در ایران به زبان انگلیسی ارائه شده است:

  • Emergency Items Catalogue (ICRC- IFRC)
  • Online Catalogue
  • Doing Business with ICRC
  • ICRC Code of Conduct for purchasing (goods & services)
  • Guidelines and information on how to do business with ICRC
  • Reference of manufacturing standards for items relief items production
  • Working with us