کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر ایران که هر دو از اعضای  نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر هستند، مشارکت قوی در ایران ایجاد کرده‌اند و در دستیابی به اهداف مشترک بشردوستانه بر اساس اصول بنیادین نهضت همکاری نزدیکی دارند.  طیف وسیعی از برنامه‌های کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در ایران با مشارکت جمعیت هلال احمر ایران انجام می‌شود که در یک تفاهم‌نامه چهارچوبی همکاری پنج ساله تعریف شده‌اند، از جمله:

  •  توانبخشی جسمی
  •  مین‌زدایی (آگاهی از خطر و رفتار ایمن؛ RASB) و مخاطرات شیمیایی، میکروبی (بیولوژیک)، تشعشعی، هسته‌ای
  •  ترویج حقوق بین‌المللی بشردوستانه (IHL) و ارزش‌های بشردوستانه
  •  مهاجرت
  •  ارتباطات
  •  حمایت از پیوندهای خانوادگی
  •  سلامت و مراقبت بهداشتی در شرایط خطر

به دنبال همه‌گیری کووید-19 و بعداً موج مهاجران افغانستانی به کشورهای همسایه در سال 2021, کمیته بین‌المللی صلیب سرخ حمایت مالی و فنی خود را به جمعیت هلال احمر ایران افزایش داد تا  علاوه بر تامین نیازهای اولیه مهاجران افغانستانی، اقدامات پیشگیرانه خود را از جمله واکسیناسیون برای مهاجران و جوامع میزبان افزایش دهد.

از سال 1393، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ به همراه جمعیت هلال احمر ایران و دانشکده بهداشت دانشگاه تهران، 6 نوبت دوره آموزشی فوریت‌های بهداشتی در جمعیت‌های بزرگ (H.E.L.P) را در ایران برگزار کرده‌اند.  دوره H.E.L.P یک دوره آموزشی میان رشته ای یازده روزه برای مدیریت عملیات بشردوستانه در بلایا، مخاصمات و سایر بحران‌ها است. در این دوره موضوعات مختلفی از اصول بشردوستانه، اخلاق، حقوق بین‌المللی بشردوستانه، حفاظت تا اپیدمیولوژی، بیماری‌های واگیر و غیرواگیر، تغذیه و مهندسی بهداشت عمومی پوشش داده می‌شود. بیش از 150 شرکت‌کننده ایرانی و خارجی تاکنون در این دوره در ایران شرکت کرده‌اند.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ همچنین با فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و جمعیت های هلال احمر، دیگر عضوهای نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر در ایران، همکاری نزدیکی دارد تا حمایت خود را از جمعیت هلال احمر ایران به‌ویژه در زمینه‌های مهاجرت، مشارکت جامعه و مسئولیت‌پذیری، و تغییرات آب و هوایی هماهنگ کند تا  تأثیر جمعی نهضت را به حداکثر برساند.

این دو شریک همچنین با یک سازمان مردم نهاد محلی در یک پروژه سه جانبه برای ارائه  خدمات اولیه سلامت و توانبحشی جسمی و همچنین آموزش بهداشت و کمک‌های اولیه به جمعیت‌های آسیب‌پذیر در حومه مشهد، استان خراسان رضوی همکاری می‌کنند.

مراسم 100 سالگی جمعیت هلال احمر ایران، سخنرانی مدیرکل کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، رابرت ماردینی، تهران، 1401

مراسم معارفه رئیس جدید جمعیت هلال احمر ایران جناب آقای کولیوند توسط رئیس نمایندگی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، تهران، 1401

دوره H.E.L.P، تهران، 1398

کارکنان نهضت در حال کمک به بیمار در هائیتی، 1389