نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر یک شبکۀ بشردوستانۀ جهانی متشکل از 80 میلیون نفر است که مسئولیت آن کمک‌رسانی به کسانی است که با بلایای طبیعی، جنگ و درگیری و دیگر مشکلات بهداشتی و اجتماعی روبرو هستند. نهضت، از کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ، فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های ملی صلیب سرخ و هلال احمر و 190 جمعیت ملی صلیب سرخ و هلال احمر تشکیل شده است.

نشان نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر

نشانی تهیه شده تا نمایانگر کل نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر باشد.
این یک نشان رسمی است که ما در شرایط خاص به کار می‌بریم، مثلاً وقتی که کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ، فدراسیون بین‌المللی و جمعیت‌های ملی در تلاشند تا بودجۀ لازم برای رسیدگی به شرایط اضطراری، یک مسئله مهم و یا یک دغدغۀ جهانی را جمع‌آوری نمایند.

نشان نهضت چیست؟

نشان نهضت شامل نشان‌های صلیب سرخ و هلال احمر در کنار هم، همراه با کلمات «بین‌المللی» و «نهضت» است.

این نشان به زبان‌های عربی، چینی، انگلیسی، فرانسه، روسی و اسپانیای (زبانهای رسمی کنفرانس بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر) تهیه شده است.

نشان نهضت نمایانگر چیست؟

این نشان نماینده کل نهضت است، یعنی 190 جمعیت ملی، کمیتۀ بین المللی صلیب سرخ و فدارسیون بین المللی جمعیت‌های ملی صلیب سرخ و هلال احمر. در واقع این نشان نمایانگر گسترۀ شبکۀ جهانی ماست.

نهضت چه موقع از نشان جدید خود استفاده می‌کند؟

ما در شرایط خاصی برای معرفی، ایجاد ارتباط، ترویج و جذب سرمایه از نشان استفاده می کنیم. هرگونه استفاده از نشان نیازمند مجوز خاصی است.

چه موقع نباید از نشان استفاده شود؟

نشان نهضت نمی تواند جایگزین نشانهای کمیتۀ بین المللی صلیب سرخ، فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر و یا جمعیت های ملی بشود.

و نیز ما از آن در عملیات خود استفاده نمی کنیم. این یعنی که ما نشان نهضت را بر روی چیزهایی مثل یونیفورم، وسائل نقلیه، تجهیزات و یا ساختمان ها نصب نمی کنیم و یا آن را بر روی اقلامی که بین مردم صدمه دیده از درگیری، بلایا و دیگر شرایط اضطراری توزیع می شوند تعبیه نمی کنیم.

در صورت داشتن هرگونه پرسش در رابطه با این نشان، می توانید به این نشانی بروید: rcrc@ifrc.org

1- کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ (ICRC)

کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ سازمانی بی‌غرض، بی‌طرف و مستقل است که مأموریت صرفاً بشردوستانهۀ آن عبارت است از حمایت و حفاظت از جان و کرامت قربانیان جنگ و خشونت های داخلی و کمک رسانی به این افراد.

در زمان درگیری، کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ مسئول هدایت و ایجاد هماهنگی در فعالیتهای امدادی نهضت است. این سازمان همچنین مروج اهمیت حقوق بین‌المللی بشردوستانه بوده و توجه همگان را به اصول بشردوستانۀ جهانی جلب می‌نماید.

کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ به عنوان متولی کنوانسیونهای ژنو، بر اساس حقوق بین‌الملل مسئولیتی دائمی برای بازدید از زندانیان، ساماندهی به عملیات امداد، بازپیوند اعضای خانواده‌ها و اجرای دیگر فعالیت‌های بشردوستانه در زمان درگیری مسلحانه به عهده دارد.

کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ همچنین سعی دارد تا به نیازهای آوارگان داخلی رسیدگی کند، در رابطه با خطرات مین و مهمات عمل نکرده در بین عموم آگاهی رسانی کند، و کسانی را که در زمان درگیری مسلحانه مفقود شده اند جستجو نماید.

مقر اصلی کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ در ژنو، سوئیس است و این سازمان بیش از 20هزار کارمند در بیش از 100 کشور در سراسر جهان در اختیار دارد. حدود 30 درصد از فعالیتهای عملیاتی کمیتۀ بین المللی صلیب سرخ در همکاری با جمعیت های ملی اجرا می‌شود.

2- جمعیت‌های ملی

در سراسر جهان 190 جمعیت ملی وجود دارد، و جمعیت‌های جدیدی هم در حال شکل گرفتن هستند. این شبکۀ منحصربفرد، ستون فقرات نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر را تشکیل می‌دهد.

هر جمعیت ملی از نیروهای داوطلب و کارکنان رسمی تشکیل شده که طیف گسترده‌ای از خدمات را ارائه می‌دهند، از امدادرسانی در هنگام بلایا و کمک‌رسانی به قربانیان جنگ گرفته تا آموزش کمکهای اولیه و بازپیوند خانوادگی.

جمعیت های ملی به عنوان نیروهای کمکی مستقل از دولت، در حوزۀ بشردوستانه از مقامات دولتی در کشور متبوع خود پشتیبانی می کنند. دانش و تجارب بومی این جمعیت ها، دسترسی آنها به جوامع محلی، و زیرساخت آنها به نهضت امکان می دهد تا در هنگام نیاز، بهترین کمک ممکن را به سرعت دریافت کند.

داوطلبان جمعیت ملی اغلب اولین کسانی هستند که در زمان رخداد یک بلای طبیعی به صحنه می رسند و تا مدت‌ها پس از رفتن دیگران در میان جوامع محلی صدمه دیده فعالیت می کنند.

این شبکۀ بی همتا از داوطلبان و کارکنانی که از بطن جامعه آمده اند همچنین نقش مهمی در تضمین اجرای برنامه های مراقبت، پیشگیری و آماده سازی به شکل روزانه ایفا می کند، از بازدید از افرادی که بیماری مزمن ایدز دارند در آفریقا گرفته تا ساماندهی به تمرین های هشدار عمومی در مناطقی که مستعد طوفانهای شدید هستند در آمریکا. اتخاذ چنین حضور محلی و رهیافت جامعه مداری، در کنار دسترسی جهانی نهضت و نیز منابع و دانش فنی آن، به صلیب سرخ و هلال احمر این توان را داده که به چالشهای بشردوستانۀ پیچیدۀ امروزی پاسخ دهد.

ترویج ارزشهای بشردوستانه نیز بخش جدایی ناپذیری از تمامی فعالیتهای صلیب سرخ و هلال احمر است. جمعیت‌های ملی کارزارهای تبلیغاتی به راه انداخته و زبان گویای افراد آسیب‌پذیر در جامعه خود می‌شوند. این جمعیت‌ها همچنین در رابطه با حقوق بین‌المللی بشردوستانه آگاهی رسانی کرده و از طریق کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ و فدراسیون بین‌المللی در سطح بین‌المللی از آن حمایت می‌کنند.

حقایق کلیدی در رابطه با جمعیت ملی:

• از 2004 تا 2011، توسط 600هزار نیروی داوطلب صلیب سرخ و هلال احمر از 160 میلیون نفر در خلال عملیات مختلف واکنش نسبت به بلایا حمایت شد.

• 190 جمعیت ملیِ عضو نهضت دارای حدود 17 میلیون نیروی داوطلب فعال هستند. نیمی از این افراد، داوطلبان جوان هستند. علاوه بر این، حدود 50 درصد از داوطلبان نهضت را زنان تشکیل می دهند.

• در سراسر جهان، جمعیت های ملی حدود 300هزار کارمند رسمی دارند.

• برنامه ها و خدمات جمعیت ملی برای پاسخگویی به نیازهای فوری و بلندمدت طراحی شده اند و شامل موارد زیر هستند:

– واکنش اضطراری
– آمادگی در قبال بلایا
– بهداشت و مراقبت درمانی جامعه محور
– آموزش و ارائه ی کمکهای اولیه
– بازپیوند خانوادگی برای قربانیان بلایا
– فعالیت های جوانان و داوطلبان

با جمعیت ملی خود تماس بگیرید:
جمعیت هلال احمر ایران

3- فدراسیون بین‌المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر (IFRC)

فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر یک سازمان بشردوستانه ی جهانی است که مسئولیت ایجاد هماهنگی و هدایت عملیات کمک رسانی بین¬المللی را پس از بلایای طبیعی و یا بلایای ناشی از عملکرد انسان در شرایط غیرجنگی به عهده دارد. رسالت این نهاد ارتقای وضع زندگی افراد آسیب پذیر از طریق بسیج نیروی انساندوستی است.

فدراسیون بین المللی با جمعیت های ملی همکاری می کند تا نسبت به فجایعی که در اطراف جهان رخ می دهند واکنش نشان دهد. عملیات امدادی آن در کنار فعالیت های عمرانی اجرا می شوند، از جمله با اجرای برنامه های آماده سازی برای بلایا، فعالیتهای بهداشتی و درمانی و ترویج ارزشهای بشردوستانه.

این سازمان به طور خاص از برنامه های کاهش خطر و مبارزه با شیوع بیماری هایی مانند ایدز، سل، آنفولانزای مرغی و مالاریا حمایت می کند. فدراسیون همچنین تلاش می کند تا با تبعیض و خشونت مقابله کند، و مروج حقوق بشر و کمک رسانی به مهاجران است.

اهداف راهبردی فدارسیون بین المللی عبارتند از:

• نجات جانها، حمایت از معیشت، و کمک به التیام زخمهای ناشی از بلایا و بحرانها

• توانمندسازی برای یک زندگی سالم و ایمن

• ترویج ادغام فرهنگ عدم خشونت و صلح در جوامع