ژنو/صنعا (کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ) – آزادسازی  یک‌جانبه ۱۱۳ بازداشت‌­شده امروز در صنعا انجام شد. در پی درخواست کمیته ملی امور زندانیان، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ از این آزادسازی حمایت کرد. بازداشت‌­شدگان آزاد شده از جمله کسانی بودند که کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ به طور منظم در صنعا از آنها بازدید کرده و به آنها کمک‌­رسانی می‌­نمود، این بازدیدها برای اطمینان از رفتار انسانی با آنها است.

خبرنامه کمیته بین­‌المللی صلیب سرخ

26 مه 2024 (6 خرداد 1403)

دافنی مارت، رئیس نمایندگی کمیته بین­‌المللی صلیب سرخ در یمن گفت: «ما خرسندیم که می‌­بینیم ملاحظات بشردوستانه در اولویت قرار می­‌گیرد، به ویژه برای خانواده‌هایی که مشتاقانه منتظر بازگشت عزیزان خود هستند، مخصوصاً با نزدیک شدن به جشن‌­های عید قربان طی چند هفته آینده. ما امیدواریم که این اتفاق مسیر را برای آزادسازی­‌های بیشتر هموار کند و برای خانواده‌­هایی که مشتاقانه در انتظار بازگشت عزیزان خود هستند، آرامش به همراه آورد. ما آماده‌­ایم تا خدمات بشردوستانه خود را به افراد بازداشت‌­شده در ارتباط با جنگ یمن و خانواده‌­های آنها ارائه دهیم و در صورت اجازه مقامات بازداشت­‌کننده  از آزادسازی آنها حمایت کنیم، همانطور که امروز این کار را انجام دادیم. ما همچنین آماده هستیم تا چنانچه طرفین در این زمینه به توافق برسند، به عنوان یک میانجی بشردوستانه بی‌­طرف برای آزادسازی همزمان و انتقال بازداشت‌­شدگان عمل کنیم».

کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ در راستای عملکرد نهادینه شده خود، مصاحبه­‌های خصوصی پیش از خروج را با بازداشت‌­شدگان انجام داد تا ضمن تأیید هویت آنها اطمینان یابد که آیا مایل به بازگشت مستقیم از صنعا به خانه خود هستند یا تمایل دارند به مکان انتخابی خود منتقل شوند.

السیا برتلی، رئیس دپارتمان حمایتی کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ در یمن گفت: «ما با تمامی بازداشت­‌شدگان مکالمات محرمانه‌­ای داشتیم تا به هر گونه دغدغه آنها در مورد روند آزادسازی گوش دهیم، اطمینان یابیم که با خانواده­‌های خود در تماس هستند و در صورت لزوم اطلاعات موردنیاز را برای پیگیری وضعیت آنها جمع‌­آوری کنیم.»

پیش از آزادسازی، یکی از کارکنان پزشکی کمیته بین­‌المللی صلیب سرخ وضعیت سلامتی بازداشت‌­شدگان را ارزیابی کرد، آمادگی جسمی آنها را برای سفر جاده‌­ای بررسی نمود و توصیه‌­های لازم را در خصوص هرگونه اقدامات ویژه‌­ای که برخی از بازداشت‌­شدگان ممکن است نیاز داشته باشند، به مقامات مربوطه ارائه داد.  جمعیت هلال احمر یمن دو دستگاه آمبولانس به این عملیات اختصاص داد که یکی از آمبولانس­‌ها یکی از بازداشت‌­شدگان آزادشده را که مشکلات سلامتی داشت به موطن او منتقل کرد.

کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ از این آزادسازی یک‌جانبه و همچنین آزادسازی‌­های قبلی به عنوان یک گام مثبت به سمت احیای مذاکرات طبق توافق استکهلم استقبال می‌‌کند. هر زمان که طرفین توافق­نامه استکهلم موافقت کنند که بار دیگر در چنین تلاش‌­هایی شرکت کنند، ما آمادگی داریم تا نقش خود را به عنوان یک میانجی بی­‌طرف در تسهیل آزادسازی، انتقال و بازگرداندن بازداشت­‌شدگان ایفا کنیم، همانطور که در سال های 2020 و 2023 انجام دادیم.

درباره کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ (ICRC) یک سازمان بی‌طرف، بی‌­غرض و مستقل است که رسالت منحصراً بشردوستانه آن از کنوانسیون­‌های 1949 ژنو سرچشمه می‌گیرد. این سازمان به افرادی که در سراسر جهان متأثر از مخاصمات مسلحانه و دیگر خشونت­‌ها قرار گرفته‌اند، کمک می‌کند و هر کاری که در توان دارد، اغلب به همراه شرکای صلیب سرخ و هلال احمر خود، برای حفاظت از جان و کرامت آنها و تسکین درد و رنج­شان انجام می­‌دهد.