ژنو (کمیته بین­‌الملی صلیب سرخ) کمیته بین‌­الملی صلیب سرخ در سال 2022 با بیش از 3400 بازداشت‌­شده مرتبط با مخاصمه در یمن بازدید داشته است؛ اقدامی بشردوستانه که به اعضای خانواده‌­ها امکان می‌­دهد از سرنوشت عزیزان خود مطلع شوند.

20 دسامبر 2022 (29 آذر 1401)

در ماه جاری کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ بازدیدی 10 روزه از زندان خمیس مشیط عربستان سعودی داشت که در آن زندانیان مرتبط با مخاصمه تحت نظر ستاد مشترک در عربستان سعودی نگهداری می­‌شوند. در ماه اکتبر هم بازدید مشابهی در صنعا صورت گرفته بود.

کمیته بین­‌المللی صلیب سرخ در مواقع درگیری‌­های مسلحانه غیربین‌­المللی، خدمات بشردوستانه خود را جهت حصول اطمینان از نگهداری بازداشت‌­شدگان در شرایط انسانی ارائه می‌­دهد. این بازدیدها به کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ این امکان را می‌­دهد که شرایط زندگی بازداشت‌­شدگان را سنجیده و تبادل اخبار خانوادگی بین آنها و بستگانشان را تسهیل کند.


برای آشنایی بیشتر به کانال تلگرام دفتر نمایندگی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در تهران بپیوندید


فابریتزیو کاربنی، مدیر بخش خاورمیانه کمیته بین‌‌المللی صلیب سرخ، گفت: «ما تعهد مداوم کلیه طرف‌­ها به ملاحظات بشردوستانه و تسهیل کار کمیته بین‌‌المللی صلیب سرخ در زمینه سنجش وضع سلامت زندانیان، حصول اطمینان از خبرگرفتن خانواده­‌های بازداشت­‌شدگان و حمایت از آزادسازی ایمن آنها را می‌­ستاییم».

آقای کاربنی افزود: «بر مبنای اعتماد به ماموریت بشردوستانه کمیته بین‌‌المللی صلیب سرخ که طرفین نشان داده­‌اند، ما بر تعهد خود به ادامه کمک به مقامات زندان جهت اطمینان از نگهداری بازداشت­‌شدگان در شرایط انسانی تاکید می­‌کنیم. در انتظار نهایی ­شدن مذاکرات سیاسی در راستای آزادسازی، انتقال و بازگشت کلیه بازداشت‌‍شدگان مرتبط با مخاصمه هستیم تا آنها پس از سال‌­ها جدایی به خانواده‌­هایشان بپیوندند».

ذیل توافق دسامبر 2018 استکهلم، کمیته بین‌‌المللی صلیب سرخ طبق شرایط و اصول خود و در نقش میانجی‌­گر بی‌­طرف از سال 2019 تا کنون در چند نوبت به آزادسازی همزمان یا یک­‌طرفه و انتقال بیش از 1500 بازداشت‌‎­شده سابق از سوی طرفین جنگ کمک کرده است.

آقای کاربنی افزود: «هدف گام­‌هایی که کمیته بین‌‌المللی صلیب سرخ برای رسیدگی به شرایط و نیازهای این بازداشت‌­شدگان مرتبط با مخاصمه یمن برداشته کمک به اقدامات اعتمادساز بین طرفین است و همچنان امیدواریم آنها از راه­‌حل سیاسی این مخاصمه که بسیار به آن نیاز داریم حمایت کنند».

کمیته بین‌‌المللی صلیب سرخ بیش از 60 سال در یمن و کشورهای شورای همکاری خلیج از جمله شش سال در عربستان سعودی حضور داشته و در زمینه ترویج رعایت حقوق بین­‌المللی بشردوستانه در مواقع مخاصمه و کمک­‌رسانی به جوامع نیازمند فعالیت کرده است.