סטודנטים וסטודנטיות משבע אוניברסיטאות ומכללות השתתפו לאחרונה בתחרות הארצית למשפט בינלאומי הומניטרי (IHL). כעת כשההכנות המרובות, המתח (וגם הכיף) מאחוריהן, חזרנו אל עדי, זיו ושקד מהמרכז הבינתחומי בהרצליה, שהגיעו לשלב הגמר בתחרות – כדי להכיר אותן קצת יותר. דיברנו על החלומות והתחביבים שלהן, וגם על מקומו של החוק והאתגרים בסכסוכים מודרניים

 

עדי גנני: "אני "הרפתקנית אקדמית" ואוהבת לנסות דברים כדי לגלות מה אני רוצה לעשות."
צילום: Alyona Synenko/ ICRC

עדי, 24, לומדת לתואר במשפטים ובפסיכולוגיה

ספרי לנו על עצמך
אני אוהבת בעלי חיים, תיאטרון, ולבלות זמן עם משפחתי. אני מתנדבת בלשכת עורכי הדין הישראלית, ומעניקה ייעוץ משפטי בחינם לאנשים שאינם יכולים לשלם עבורו.

מדוע את מתעניינת במשפט בינלאומי הומניטרי?
לימודי משפטים ופסיכולוגיה סייעו לי להבין אנשים, את המוטיבציה שלהם, ואת האופן שבו אנחנו מקבלים החלטות. אני מאמינה שיש לנו אפשרות בחירה לעיתים קרובות ממה שנדמה לנו. מה שאני אוהבת במשפט הבינלאומי ההומניטרי, זה שהוא מעשי. בהתחלה חשבתי שהחוק הבינלאומי ההומניטרי מתייחס לדין הראוי ולא מספק פתרונות למציאות עצמה, אבל החוק לא מתעלם מהעובדה שצבאות נלחמים, אלא רק הופך אותם לאחראים יותר למעשיהם.

במהלך התחרות למשפט בינלאומי הומניטרי, זו היתה חוויה מאוד מעניינת למצוא את עצמי ב"צד הרע", צריכה להגן על מי שהואשם בביצוע פשעי מלחמה. גם אם את לא מסכימה עם מה שנעשה, את חייבת למצוא דרך להיות נאמנה לעצמך ו"ללקוח" שלך.

מה היא עבודת החלומות שלך?
אני "הרפתקנית אקדמית" ואוהבת לנסות דברים כדי לגלות מה אני רוצה לעשות. לפני שהתחלתי את לימודי המשפטים והפסיכולוגיה, למדתי בבית ספר למשחק. אולי התחומים האלה ייראו שונים לגמרי אחד מהשני, אבל הם לא. גם כשחקנית הייתי צריכה לנתח את הדמות: מה היחסים שלה עם אמא שלה, למה היא פועלת באופן שבו היא פועלת. ככל שתבין אנשים, כך תהיה טוב יותר במה שאתה עושה. התחרות למשפט בינלאומי הומניטרי פתחה בפניי עולם שלם שחדש לי. זה גרם לי לחשוב שאולי זה משהו שאני רוצה לעשות.

 

שקד זיירמן: "אני רוצה לנסוע ולראות את האנושות – במיטבה וגם ברגעים הכי גרועים שלה."
צילום: Alyona Synenko/ICRC

שקד, 25, לומדת לתואר במשפטים, וממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה

ספרי לנו על עצמך
אני חנונית. אני אוהבת משחקי וידאו, שצריך להפעיל בהם טקטיקות, לפתח אסטרטגיה ולקבל החלטות. אנחו משחקים בצוותים אחד מול השני. אני כותבת כתבות וסיפורים קצרים. צפיתי ב-Star Wars אינספור פעמים.

מדוע את מתעניינת במשפט בינלאומי הומניטרי?
לאור האופן המהיר בו סכסוכים מודרניים משתנים ועם כל הזוועות המתרחשות בעולם, אני חושבת שזה חשוב שיהיו עקרונות בסיסיים שאפשר לחזור אליהם. גם אם הרעיון של שלום עולמי נראה גדול מידי ורחוק מהמציאות, לפחות אנו יודעים שיש קווים אדומים שאסור לחצות. אני מאמינה שמכיוון שהעולם נהיה יותר ויותר מחובר, אנחנו צריכים עקרונות משותפים יותר מתמיד.

מהי עבודת החלומות שלך?
הייתי רוצה לשפר את מצבן של הנשים בעולם. אני רוצה לנסוע ולראות את האנושות – במיטבה וגם ברגעים הכי גרועים שלה.

 

זיו עידן: "אני מאמינה שמשפט בינלאומי הומניטרי חשוב לעתיד של ארצנו."
צילום: Alyona Synenko/ICRC

זיו, 25, לומדת לתואר במשפטים, פוליטיקה, וממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה

ספרי לנו על עצמך
אני אוהבת לטייל ולנסוע. אני גולשת ומנסה לתפוס כמה שיותר שקיעות. אני נהנית לבלות זמן עם חברים. חייתי עם משפחתי במדינות שונות, וזה מקל עליי להתאים את עצמי ולהתחבר לאנשים מגוונים.

מדוע את מתעניינת במשפט בינלאומי הומניטרי?
החוק נמצא בכל מה שאנחנו עושים. אני מאמינה שמשפט בינלאומי הומניטרי חשוב לעתיד של ארצנו. אנחנו לא יכולים להתעלם מכך. אני חושבת שזה מאוד הגיוני. באותו הזמן, הטכנולוגיה מתפתחת מהר מידי והחוק לא מצליח להדביק את המציאות של הסכסוכים המודרניים.

מהי עבודת החלומות שלך?
אני רוצה לעשות הרבה דברים. יותר מכל, הייתי רוצה לתרום לעתיד טוב יותר של המדינה הזו. אני מקווה שזה ימשיך להתפתח ושיימצא פתרון למצב הנוכחי, שיהיה ראוי לכולם.

צילום: Alyona Synenko