הצהרה מיום 27 בינואר 2005

ב-27 בינואר ציין העולם את יובל השישים לשחרור מחנה הריכוז אושוויץ. אושוויץ, המסמל את המחדל הגדול ביותר בתולדות הוועד הבינלאומי של הצלב האדום (ICRC), נותר סמל עוצמתי של זוועות המשטר של היטלר ומשמש כתזכורת לאנושות שעליה לפעול לנוכח מצבים עתידיים המאיימים להסתיים ברצח עם.

מחנה ההשמדה באושוויץ-בירקנאו עודנו סמל עוצמתי לפשע הנתעב ביותר שבוצע בתולדות האנושות. ניסיונו של המשטר ההיטלראי להשמיד בשיטתיות את העם היהודי וקבוצות אחרות דוגמת הצוענים על ידי רצח עם, אין לא אח ורע. עבור יותר ממיליון וחצי בני אדם, 90 אחוזים מהם יהודים, אושוויץ ציין את השלב האחרון במסע ייסורים שאין לתאר במילים. רק 7,500 מהם שרדו את המחנה.

את שאירע באושוויץ אסור לעולם לשכוח. שבוע הזיכרון הזה מאפשר לנו להצדיע לכל קרבנות השואה ולהביע הערצה והזדהות כלפי אלה ששרדו את זוועותיה. אך הנצחת זיכרון השואה חייבת גם לתרום להקשחת נחישותה של האנושות לפעול לפני שיהיה מאוחר מדי אל מול מצבים עתידיים המאיימים להסתיים ברצח עם. היא מאלצת אותנו לשאול את עצמנו אם האנושות באמת עושה כל שביכולתה כדי למנוע פשעים נתבעים כאלה.

אושוויץ מייצג גם את הכישלון הגדול ביותר בתולדות ה-ICRC, כישלון חמור ביתר שאת לאור העדר ההחלטיות מצדו לנקוט צעדים במטרה לסייע לקרבנות הרדיפות הנאציות. כישלון זה ימשיך להדהד בזיכרון ה-ICRC, כמו גם המעשים האמיצים של נציגי ICRC יחידים באותה תקופה.

עבור ה-ICRC, הדרך הטובה ביותר לכבד את קרבנות וניצולי השואה היא להילחם למען עולם שבו כבוד האדם של כל גבר, אישה וילד נשמרים ללא סייג. זוהי מטרה שאולי לא ניתן יהיה לממש לעולם עד תום, אך זיכרון אושוויץ מחייב אותנו לעשות כל מאמץ אפשרי מצדנו כדי לחתור אליה.

 

 

עוד בנושא:

יובל החמישים לשחרור מחנה הריכוז אושוויץ

השואה והוועד הבינלאומי של הצלב האדום

זוכרים את השואה: התמודדות הצלב האדום הבינלאומי והקהילה הבינלאומית עם רצח עם