כיצד להגיש טיפול ראשוני מציל חיים בעת רעידת אדמה עם משאבים מוגבלים? עשרות בני נוער תרגלו התמודדות עם מצבים מסוג זה, במסגרת קורס מדריכים בן שבועיים של מגן דוד אדום (מד"א). ההכשרה כללה שיטות עבודה של תנועת הצלב האדום למתן מענה וטיפול רפואי בסביבה עם משאבים מוגבלים.

נציגים של מד"א תרגלו את שיטות הפעולה האלה לפני מספר חודשים בעצמם, במסגרת סדנה משותפת עם הוועד הבינלאומי של הצלב האדום (ICRC) – וכעת הם מעבירים אותן הלאה. את הסדנה הוביל ד"ר אריק ברנס, ראש תחום עזרה ראשונה וטיפול חירום טרום אשפוז ב-ICRC, שהגיע מג'נבה כדי לסייע לצוותי מד"א בעבודתם עם מגוון קהילות ובאזורים מרוחקים, וכן במשימות הומניטריות ברחבי העולם.

בהכשרה הנוכחית תרגלו המשתתפים, בין היתר, דרכים להענקת טיפול רפואי באמצעות אביזרים מאולתרים הנמצאים בשטח, כגון משטחי עץ ומוטות ברזל. את ההכשרה העבירו בני נוער שהשתתפו בקורס בשנה שעברה, במטרה שבעתיד יכשירו בעצמם בני נוער נוספים. בכך, ילך ויגדל מערך מגישי העזרה הראשונה במקרים של אסונות טבע.

20160804_163904

סגנית ראש המשלחת של ה-ICRC בישראל, גב׳ גרסיאלה לופז, אשר נכחה בתרגיל הסיכום עם מתנדבי נוער מד״א: ״מרשים לראות כיצד מד״א מטמיע באופן כה יעיל שיטות פעולה למתן מענה רפואי באירועי חירום מורכבים ובתנאי חֶסֶר, הכוללות שיטות של תנועת הצלב האדום". היא הדגישה את נכונות הצלב האדום להמשיך לפעול יחד לשיפור המוכנות למצבי חירום במסגרת השותפות עם מד״א.

"בעזרת ההדרכה החדשה והייחודית נכשיר אלפי מגישי עזרה ראשונה, חובשים ופרמדיקים שיהיו ערוכים ומוכנים להציל חיים גם בתרחיש של רעידת אדמה ובהיעדר ציוד הצלה סטנדרטי זמין", אמר מנכ"ל מד"א, אלי בין. "זהו פרויקט חשוב ביותר שמכשיר את נוער מד"א ובני משפחותיהם כיצד לנהוג בשעות הראשונות שלאחר הרעש, כאשר הטיפול הרפואי יינתן רק על-ידי האזרחים שנמצאים בסביבתם", אמר בין.

מד״א הינו האגודה הלאומית של הצלב האדום הבינלאומי בישראל.