פורסם לראשונה: 23 במארס 2017

הוועד הבינלאומי של הצלב האדום (ICRC) פועל בשיתוף פעולה הדוק עם הפדרציה האתיופית לכדורסל (EBF) כדי לקדם הכללה חברתית של אנשים עם מוגבלויות על ידי שילובם במשחק כדורסל הנכים. כחלק ממאמץ זה, תרם ה-ICRC ל-EBF 60 כסאות גלגלים, כולל חלפיהם, בטקס שנערך באדיס אבבה.

"התרומה נועדה בעיקר להרחיב את העיסוק בכדורסל נכים באזורים שונים באתיופיה ולעזור ל-EBF להקים התאחדות ארצית לכדורסל נכים", ציין ג'יימס ריינולדס, ראש משלחת ה-ICRC באתיופיה.

ג'יימס ריינולדס, ראש משלחת ה-ICRC באתיופיה, מוסר את התרומה לד"ר אָשֶבּיר וולדגיורגיס, נשיא הפדרציה האתיופית לכדורסל. CC BY-NC-ND / ICRC/ Alemayehu Takele

ה-EBF מעורבת בימים אלה במשימה החשובה של ייסוד ההתאחדות הרשמית הראשונה במדינה לכדורסל נכים. מהלך זה יאפשר לה לקבל את התמיכה הנחוצה מגורמים שונים ולאפשר לאנשים עם מוגבלויות לשחק את הספורט ברמה מקצועית. דבר זה, בתורו, יעצים אותם להתחרות בטורנירים מקומיים ובינלאומיים כאחד, לדבר יִימֶר הַיילֶה, מנהל משרד ה-EBF. לצורך הקמת ההתאחדות, הנוהל קובע, בין השאר, שיש לקיים את הספורט בחמש מהמדינות המרכיבות את אתיופיה לפחות.

בדברים שנשא באותו מעמד, טֶסְפאיֶה יִיגֶזוּ, השר לענייני נוער וספורט, הביע הערכה ל-ICRC על תרומתו, עליה אמר ש"תתרום באופן משמעותי להכללה החברתית של אנשים עם מוגבלויות". הוא קרא בנוסף לארגונים לא-ממשלתיים להעניק תמיכה דומה לממשלה, "המחויבת להגברת השתתפותם של אנשים עם מוגבלויות בפעילויות חברתיות ולבניית הביטחון שלהם".

"אנחנו אסירי תודה על התרומה רבת הערך הזאת של ה-ICRC, שתסייע להפיכתם של משחקי כדורסל נכים לפופולריים באזורים רבים במדינה, ובכך תאפשר לממש את היעד שלנו להקים את ההתאחדות המתוכננת בשנת 2010 לפי לוח השנה האתיופי (2017/2018 לפי לוח השנה הגרגוריאני)", לדברי יימר.

באתיופיה, יש למעלה ממאה אנשים עם מוגבלויות המשתתפים באופן פעיל בכדורסל נכים. CC BY-NC-ND / ICRC/ Alemayehu Takele

התחום של כדורסל נכים החל לפעול באתיופיה בשנת 2012 לאחר ש ה-ICRC הביא מאמנים מחו"ל ולימד אנשים עם מוגבלויות לשחק את המשחק, וליווה זאת בהמשך בתרומה של 12 כיסאות גלגלים. כיום קיימות חמש נבחרות כדורסל נכים המייצגות מדינות שונות באתיופיה, שבהן חברים מאה אנשים עם מוגבלויות.

ה-ICRC תרם עד כה 84 כיסאות גלגלים ל-EBF, ובהם 60 הכיסאות שמסר ב-11 במארס, כדי לתמוך באנשים עם מוגבלויות.