הודעה לעיתונות, 2 בפברואר 2017

עשרות אלפי אנשים החיים על יד קו החיכוך במזרח אוקראינה לכודים באזור עם העלייה החדה במעשי האיבה מאז יום ראשון, והוועד הבינלאומי של הצלב האדום (ICRC) מזהיר מפני פגיעתה של הלחימה באזרחים ובשירותים חיוניים, פגיעה המשבשת את אספקת החשמל והמים ואת הסקת הבתים במזג האוויר הקפוא.

"אנחנו מודאגים מאוד מהשפעת ההסלמה הזאת בלחימה על האזרחים", אמר אלן אשלימן, ראש ה-ICRC באוקראינה. "מספר תשתיות חיוניות, לרבות קווי חשמל וצינורות מים, הותקפו, וההשלכות ההומניטריות הפוטנציאליות של הדבר עבור מאות אלפי בני אדם משני עברי קו החזית אדירות".

הלחימה הקשה ביותר התנהלה סביב העיר אבדייבקה, אך גם באזורים אחרים התחוללו קרבות, עם דיווחים על נפגעים והרס בהרבה מקומות נוספים באזור דונייצק ובאזור לוגנסק.

ה-ICRC פועל משני צדי החזית ותומך במאמצי הרשויות המקומיות לספק סיוע ולתת מענה לצרכים הדחופים ביותר.

"העדיפות הראשונה היא להשיב את אספקת החשמל ולתקן את צינור המים שניזוק", הסביר מר אשלימן. יחד עם כמה ארגונים אחרים, ביקש ה-ICRC הפסקת אש שתכובד, כדי לאפשר לצוותי תיקון לתקן את קווי החשמל שנפגעו. ה-ICRC פועל כעת לספק דלק לגנרטורים.

• צוותים של ה-ICRC היו אתמול ושלשום באבדייבקה כדי לספק שמיכות, נרות, פנסים, מזרנים וכן יריעות פלסטיק וברזנטים.
• בצד השני של קו החזית, 18,000 ליטרים של מי שתייה בבקבוקים ושמיכות מועברים כעת לעיר דונייצק עבור אנשים שנעקרו ממש לאחרונה וכאלה החיים באזורים שנותקו מאספקת המים.

• תנורים חשמליים סופקו בנוסף למשפחות עם ילדים הגרות בבניינים רבי קומות ברבעים של העיר דונייצק שנותרו ללא חימום.
• צוותים של ה-ICRC סיפקו גם חומרי בניין בסיסיים כגון עץ ויריעות פלסטיק כדי לאפשר לאנשים לבצע תיקונים דחופים בבניינים ברבעים של דונייצק שנפגעו.

• צוותי הרפואה של הארגון תרמו גם אספקה רפואית לטיפול בפצועים בפוקרובסק, קונסטנטינובקה, דונייצק ומקייבקה, כהשלמה לאספקה הקבועה שלו, שהועברה למתקנים רפואיים בסוף דצמבר. ה-ICRC ציין בחשש פגיעה באמבולנס ופגז שנחת לאחרונה בשטח בית חולים.

המשפט ההומניטרי הבינלאומי קובע כי אין לפגוע באובייקטים החיוניים להישרדות האוכלוסייה האזרחית, כגון מתקני מים וחשמל. כמו כן יש להימנע משימוש בכלי נשק נפיצים בעלי טווח פגיעה רחב באזורים מאוכלסים.

"אנו קוראים לכל הנוגעים בדבר להבטיח שכללים אלה יכובדו, שאזרחים וסגל רפואי יהיו מוגנים ולא יועמדו בסכנה בזמן שמעשי האיבה נמשכים", אמר מר אשלימן.

"הסכסוך בדונבס הוא הרבה יותר מרק עניין של פוליטיקה ומספרים", הוסיף. "הוא משפיע על אזורים צפופי-אוכלוסין שבהם גרים הרבה אנשים. יש לו פנים אנושיות, ולמרות החוסן המרשים שמפגינה כאן האוכלוסייה המקומית, מדובר בסכסוך ההורס לאנשים את חייהם".

ה-ICRC מקווה לעשות יותר בשעות ובימים הקרובים, בתיאום עם הרשויות הרלוונטיות וארגונים הומניטריים. הוא עומד הכן לפעול כמתווך ניטרלי להגברת ההגנה על אזרחים ועל התשתית הנחוצה לצורך הישרדותם.