עובדים ומתנדבים במגן דוד אדום (מד"א) השתתפו בסדנה משותפת עם הוועד הבינלאומי של הצלב האדום (ICRC), שהתמקדה בגישה בטוחה (SAF). כדי לשפר את נגישותם של אנשי האגודה הלאומית (מד"א בישראל) אל אנשים וקהילות, וכדי להגדיל את הקבלה והביטחון שלהם – עבודה במסגרת "גישה בטוחה" כוללת פעולות ואמצעים הננקטים בהתאם לסדר העדיפויות התלוי בהקשר.

מד"א הינו האגודה הלאומית בישראל החברה בתנועה הבינלאומית של הצלב האדום, ועל כן מטרת הסדנה הנוכחית היתה לשתף וללמוד יותר לעומק את האופן בו עקרונות הגישה הבטוחה יכולים להיות משולבים בנהלים, בתפעול ובהנחיות הקיימות. "דנו בתרחישים והוספנו עוד כלים לארגז הכלים שלנו כדי לההתמודד עם מצבים עתידיים", אמר רפאל, פרמדיק במד"א ואחד המשתתפים המנוסים בסדנה.

"הבאנו את יישום המושג 'גישה בטוחה' להקשר של המשתתפים", אמרה קת'רין מארי מרטין, יועצת ה-ICRC בג'נבה לפיתוח היכולות של האגודות הלאומיות. "ניתן ליישם את מסגרת העבודה עצמה בכל ההקשרים, אבל יש להתאים אותה להקשר בו פועלת האגודה הלאומית", אמרה מרטין. "וכאן אנו דנים בהפקת הלקחים של מד"א ורואים כיצד ניתן לשפר עוד את הגישה, הקבלה והבטחון – בהתבסס על המשקפיים איתם פועלים."

"למעשה זהו משהו שאנחנו מתרגלים אותו בעבודה היומיומית שלנו", אמר אסף חן ממרחב גלבוע במד"א, שגם מעורב בפעילויות של ניהול מצבי אסון. "אחת הדרכים בה תרגלנו היא על ידי למידה, ניתוח ודיון במקרים שקרו במציאות, במטרה לחשוב ביחד מה ניתן היה לעשות טוב יותר. "זוהי אינה הפעם הראשונה שמד"א השתתפו בסדנה כזו על גישה בטוחה", אמרה מרטין. "אבל הפעם המטרה היא להבטיח שמסגרת העבודה הבטוחה מיושמת בשיטות הפעולה והעבודה היומיומית של מד"א."