בכל שנה, מתקיימת תחרות בנושא המשפט ההומניטרי הבינלאומי – Martens Moot Court Competition – המביאה יחדיו את תלמידי המשפט המצטיינים, אם לא מכל היקום, אז לפחות מן האוניברסיטאות של מדינות חבר העמים.

25-04-russia-martens_competition-pic1

לפני עידן עידנים, בגלקסיה רחוקה רחוקה? ממש לא. זה קרה באפריל 2016. המקום: מוסקבה. חמש עשרה נבחרות מרוסיה, בלארוס וארמניה, התחרו בתחרות מארטנס המתקיימת זו השנה ה-19.

המשתתפים נאספים לטקס הפתיחה של התחרות, תחת עינו הפקוחה של אובי ואן קנובי. CC BY-NC-ND / ICRC

המשתתפים נאספים לטקס הפתיחה של התחרות, תחת עינו הפקוחה של אובי ואן קנובי. CC BY-NC-ND / ICRC

בסיבוב הגמר של התחרות, התמודדה נבחרת מה-MITSO International University, בלארוס, מול נבחרת מה-Higher School of Economics National Research University שבמוסקבה. הנבחרות הגנו על עמדותיהן בפני צוות השופטים של התחרות במסגרת סימולציה למושב בבית הדין הבינלאומי לצדק של האו"ם. באופן סמלי, הסיבוב האחרון הזה התקיים ביום השנה השבעים להקמת המוסד האמיתי. לאחר כמה קרבות עזים (במילים, ולא בחרבות אור), יצאה הנבחרת מהאוניברסיטה הבינלאומית MITSO כשידה על העליונה.

הזוכים: הנבחרת מהאוניברסיטה הבינלאומית MITSO, בלארוס. CC BY-NC-ND / ICRC

הזוכים: הנבחרת מהאוניברסיטה הבינלאומית MITSO, בלארוס. CC BY-NC-ND / ICRC

המשתתפים נדרשו להתמודד עם כל המורכבויות של סכסוך כלל-יקומי על-פי התרחיש הבא: רפובליקת הגלקסיה מנסה לדכא מחאות במחוז Jedos שבו אבירי הג'דיי, בראשות יודה, נאבקו במשך שנים על זכותם לקיים את תרבותם ודתם. הג'דיי זוכים לתמיכה פעילה של ה-Star Federation, מדינה שכנה. המצב הולך ומתחמם עם כל יום חולף.

במשך ארבעה ימים, למדו הנבחרות כיצד ליישם את המשפט ההומניטרי הבינלאומי במציאות. היה עליהן להצדיק את עמדותיהן ולנסות להגיע להסכמה עם הצד שכנגד, תוך גיוס כל הידע והמיומנויות שלהן להעלאת טיעונים משפטיים התומכים בעמדותיהן. עם כל סיבוב חדש, נדרשו המשתתפים להגן על עמדה חדשה, לפעמים הפוכה לגמרי לעמדתם הקודמת.

יש ללחוץ על כפתור הכתוביות כדי לראות את הסרטון עם תרגום לעברית

ביום האחרון של התחרות, התאפשר למשתתפים לחוות מה זה להיות נציג של הוועד הבינלאומי של הצלב האדום (ICRC) הפועל באזור סכסוך. כיצד אתה מסביר לנושאי נשק שאתה ניטרלי ושאתה עוזר לנזקקים? כיצד אתה מנהל משא ומתן במחסום כדי לדאוג לכך שאתה והמטען ההומניטרי שאתה מוביל תוכלו לעבור? על הנבחרות הוטל להביא סיוע הומניטרי בזמן לאנשים שהיו זקוקים לו, בהסתמך על הידע, על הבנת ההקשר ועל היצירתיות שלהן.

16-04-21_russia-martens-competition-04

משתתפים במחסום מדומה. CC BY-NC-ND / ICRC

בנוסף להענקת הפרסים הראשיים, צוות השופטים:

• העניק תעודה על משחק התפקידים הטוב ביותר לוולנטינה אפרלקובה מהנבחרת של Irkutsk State University;
• שיבח את התרומה לנושא עקרונות ההומניזם של גיורגי סלאנוב מה- Khetagurov North Ossetian State University;
• העניק פרס מיוחד לנבחרת מה-Chechen State University;
• הכריז על נבארד קזאריאן מהאוניברסיטה הרוסית-ארמנית (סלבונית) של ארמניה "הנואמת הטובה ביותר של התחרות".

16-04-21_russia-martens-competition-05

המתחרים. CC BY-NC-ND / ICRC