סמינר משותף על ניהול ניתוחים בסביבות עם תנאים מוגבלים, התקיים בחודש שעבר, ביוזמת הוועד הבינלאומי של הצלב האדום, ביחד עם משרד הבריאות ומגן דוד אדום (מד"א). 30 אנשי רפואה, רובם כירורגים, מכל בתי החולים בארץ, צה"ל ומגן דוד אדום, השתתפו בסמינר שהתקיים באשדוד, ושיתפו מנסיונם.

פאנל ייחודי הוקדש לנושא של אתיקה בעת הענקת טיפול לפצועים בהקשרים אלו. "במהלך הסמינר דנו גם בדילמות מוסריות ואתיות העולות במצבים כאלה, שאמנם לא תמיד ניתן לפתור אותן, אבל מודעות אליהן יכולה לסייע לצוותים הרפואיים להעניק סיוע טוב יותר", אמר ד"ר הרלד וין, המנתח הראשי ממטה הוועד הבינלאומי של הצלב האדום בג'נבה.

לחצו על כפתור הכתוביות לצפייה עם תרגום לעברית

"יצא לנו מן הסתם להיות בכמה משלחות ובכמה אירועי אסון ולהגיב, ואנחנו מכירים את הרפואה בתנאי חוסר ומשם חשוב לנו שהרופאים שלנו בישראל ייחשפו לתנאים האלה ויבינו שזו לא הסביבה שהם רגילים לעבוד בה ויקבלו כלים מהאנשים שמנוסים בכך – איך הם יכולים להתמודד בעצם עם טיפול בחולים במצבים שכאלה", אמר תומר קפלן, האחראי על תחום ניהול האסונות במד"א.

"אנחנו תורמים ונתרמים מהכנס, בעיקר בהיבט של מתן טיפול רפואי במצבים של מיעוט משאבים", אמר סא"ל יצחק אברהם, ראש ענף טראומה בצה"ל. "כל מערכת רפואית בעולם צריכה לדעת להתמודד עם מצבים כאלו, כי מצד אחד יש עומס פצועים או חולים, ומצד שני – צריך לתת להם מענה עם מעט מאוד משאבים."

"עבדנו באופן הדוק עם משרד הבריאות הישראלי ומגן דוד אדום כדי להביא לקיומו של הסמינר", אומרת קירילי קלרק, מתאמת תחום הבריאות בוועד הבינלאומי של הצלב האדום בישראל ובשטחים הכבושים.

לחצו על כפתור הכתוביות לצפייה עם תרגום לעברית

"הכנס עסק גם בסוגיות משפטיות סביב הגשת טיפול רפואי בסכסוכים מזוינים ובמקרי חירום אחרים שאינם סכסוכים מזוינים. חשוב לקהל שכזה להבין מהן הזכויות והאחריות שלהם מול הרשויות ומול בעלי עניין נוספים בסביבות אלה", אומר לארי מייבי, ראש המחלקה המשפטית בוועד הבינלאומי של הצלב האדום, ישראל והשטחים הכבושים.

לחצו על כפתור הכתוביות לצפייה עם תרגום לעברית

קראו עוד בנושא:

ניהול כירורגי בסביבה עם תנאים מוגבלים: ריאיון עם ד"ר הרלד וין למגזין Doctors Only

ישראל היא מודל לחיקוי בנושא של רפואת חירום ואסון, אומר הכירורג הראשי של ה-ICRC