הודעה לעיתונות, 28 באפריל 2016

דמשק / ג'נבה — הוועד הבינלאומי של הצלב האדום (ICRC) הזהיר כי הקרבות העזים המתרחשים בחלבּ, אשר גרמו להריסתו של בית חולים מרכזי ולאובדן ניכר של חיי אדם, מעמידים מיליוני בני אדם בסכנה חמורה.

בית החולים אל-קודס בחלבּ, הנתמך על ידי הוועד הבינלאומי של הצלב האדום, רופאים ללא גבולות, וארגונים נוספים, נהרס בהתקפה ביום חמישי, 27 באפריל 2016. © Reuters / I. Abdalrhman

בית החולים אל-קודס בחלבּ, הנתמך על ידי הוועד הבינלאומי של הצלב האדום, רופאים ללא גבולות, וארגונים נוספים, נהרס בהתקפה ביום חמישי, 27 באפריל 2016. © Reuters / I. Abdalrhman

"בכל מקום שאתה נמצא, אתה שומע פיצוצים של פצצות מרגמה, הפגזות ומטוסים הטסים מעל", אמר וולטר גרוס, העומד בראש משרד הצלב האדום שם. "אין שכונה בעיר שלא נפגעה. אנשים חיים על קצה גבול היכולת. כולם פה חוששים לחייהם ואף אחד לא יודע מה הולך לקרות בהמשך."

בעת הלחימה שהחריפה במהלך השבוע האחרון, נהרס כליל בית החולים אל-קודס במזרח חלבּ במהלך הלילה, והדבר גרם להרג של מספר אנשים ומנע מרבים נוספים טיפול רפואי מציל חיים.

"אין לקבל את ההתקפה לאחרונה על בית החולים קודס, הנתמך על ידי ה-ICRC, ולמרבה הצער זו אינה הפעם הראשונה שבה נפגעו טיפולים רפואיים מצילי חיים", אמרה מריאנֶה גאסר, ראש משלחת הוועד הבינלאומי של הצלב האדום בסוריה. "אנו קוראים לכל הצדדים ודוחקים בהם לחוס על האזרחים. אל תתקיפו בתי-חולים, אל תשתמשו בכלי נשק הגורמים לנזק רחב-היקף. אחרת, חלבּ תידחק עוד יותר אל סִיפּוֹ של אסון הומניטרי."

חלבּ היא העיר השנייה בגודלה בסוריה, ונמנית עם הערים שנפגעו באופן הקשה ביותר במהלך חמש שנות הסכסוך. חלקים גדולים מהעיר נהרסו, התשתית נפגעה קשות, ואזרחים נותרו ללא מים וחשמל למשך חודשים. האלימות המסלימה והולכת מעמידה מיליוני אנשים בסיכון חמור, ללא סיכוי לקבל את העזרה הנחוצה, ורבים מהם עקורים וחיים קרוב לחזית.

ה-ICRC והסהר האדום הערבי הסורי תומכים מזה זמן במרבית המתקנים הרפואיים של חלבּ בשני צִדי הגבול, באמצעות תרופות, ציוד ואספקת מים נקיים. הסלמת הלחימה תעמיד את התמיכה המתמשכת במקלטים לעקורים, במטבחים קולקטיביים ובתשתית אספקת המים בסכנת שיבוש.

לאחרונה הצליחו ה-ICRC והסהר האדום הערבי סורי לספק מזון  חיוני וסיוע רפואי בשני צדי העיר. ואולם, ההסלמה האחרונה בלחימה, משמעה שלא ניתן יהיה לחדש את המלאי הצפוי לאזול בקרוב.