משפחות נעדרים יכולות סוף-סוף לשפץ את בתיהן ההרוסים, הודות להלוואות שנותנים ה-ICRC ומרכז פולר לדיור בארמניה. שבעים משפחות כבר נהנות מיתרונות הפרויקט, אשר מלווה בתמיכה פסיכולוגית למשפחות שהתמודדו עם הכאב של קרוב משפחה נעדר במשך למעלה משני עשורים.

"ביתנו הפך לעיי חורבות. לוחות העץ ברצפה נרקבו, היסודות לא היו עוד יציבים וכשהרוח גברה קפאנו," אומרת ארקסיה, הנזכרת במצב ביתה אך לפני שנתיים. ארקסיה וארדניאן היא אשתו של חייל שנעדר מאז שנת 1992, במהלך העימות בנגורני קרבאך. היא נאלצה להימלט יחד עם משפחתה במהלך הסכסוך ומצאה מקלט בבית טרומי בכפר שורצה, הנמצא במחוז גרארקוניק שבארמניה. היא חולקת את ביתה עם בנה הצעיר ומשפחתו, ועקב היעדר מימון לא ניתן היה לשפצו.

כל זה השתנה כאשר משלחת ה-ICRC בארמניה ושותפה, מרכז פולר לדיור בארמניה, הציעו למשפחה הלוואה על מנת לסייע להם לשוב ולבנות את ביתם.

היום, יהיה מזג האוויר אשר יהיה, לורדניאנים חמים ויבש. בעזרת המימון שניתן בנתה המשפחה קירות חדשים, חלונות וגג, והתקינה צנרת ורצפה חדשים.

 

armenia2

החיים השתפרו במידה דרמטית עבור ארקסיה ומשפחתה. "יש לנו כעת בית אמיתי עם קירות מוצקים, וחמים בפנים. זה כל כך האיר את חיינו, והעלה חיוכים על פני ילדינו," היא מספרת לנו. "עכשיו אני יכולה לראות עתיד טוב יותר לנכדיי. חלמתי על זה במשך שנים!"

פרוייקט ה-ICRC למשפחות נעדרים בארמניה משלב תמיכה פסיכולוגית עם סיוע מעשי בדברים כגון דיור. המטרה היא לסייע לאותן משפחות לשוב לחיים נורמליים.

בשנת 2011, פתחה משלחת ה-ICRC בארמניה בפרויקט סיוע בדיור בשיתוף פעולה עם מרכז פולר לדיור בארמניה. ה-ICRC מזהה את המשפחות שהכי נזקקות לסוג זה של סיוע, ומרכז פולר לדיור בארמניה אומד את תנאי מגוריהם ועורך תוכנית ותקציב לעבודות השיפוץ. ה-ICRC ומרכז פולר לדיור בארמניה חולקים עלויות. המימון הוא בצורת הלוואה, ולא מענק, אך ההלוואה ניתנת ללא ריבית. כל אימת שמשפחה כלשהי מסיימת להחזיר את הלוואתה, הכסף מועמד לרשות משפחה נוספת, והמימון פועל ברוטציה.

עד כה, סייעו הלוואות נטולות ריבית אלה ל-70 משפחות נעדרים לשפר את איכות חייהם שיפור עצום.