נציגICRC מתאר את שעבר עליו במהלך משימתו ההומניטרית בשג'עייה, עזה:

בשבוע שעבר, הובלתי שיירת רכבי צלב אדום בינלאומי (ICRC) וסהר אדום פלסטיני לתוך שכונת שג'עייה. בשיירה נסעו שלושה רכבי ICRC, חמישה אמבולנסים של הסהר האדום הפלסטיני, בולדוזר של הגנת העורף ודחפור גדול על גבי משאית הובלה.

הצלחנו להיכנס לאזור ולהמשיך בסופו של דבר הלאה מזרחה עד מסגד אל-תאופיק, שטח השנוי במחלוקת לוהטת. עד לנקודה זו היה בטוח למדי, והבעיה העיקרית נבעה משברי אבנים, הריסות ושאר מכשולים פיסיים, שהצריכו את פינויים באמצעות הבולדוזר.

עלה בידנו לסרוק את רחובות אל-בגדד ונזאז ומספר רחובות צדדיים תוך התקדמות לכיוון מזרח-דרום-מזרח, כמעט עד מסגד אל-תאופיק. עוכבנו בסופו של דבר על ידי ריבוי השברים וההריסות, וקווי המתח הגבוה שהופלו בקרבת אזור המחלוקת. פינוי הדרך שיאפשר להמשיך במסלול המתוכנן ארך כשעה.

לרוע המזל, עד שהיינו נכונים להמשיך, החלו ירי והפגזות לפגוע במרחק. בשלב זה נורה לעברנו ירי אזהרה, שהפך יותר ויותר עיקש, וכּוּוַן קרוב יותר למיקום שלנו, ואשר אילץ אותנו לחזור על עקבותינו. ברור, מתחנו את החבל יותר מידי. כנראה בגין נוכחותן של קבוצת אזרחים גדולה ומשלחת עיתונאים שהלכה בעקבותינו אל תוך האזור.

הצלחנו לאסוף ארבעה פצועים ומשפחה בת 11 אזרחים שנלכדו באזור, וגילינו מספר גופות לאורך הדרך, קבורות בהריסות. בנקודה הרחוקה ביותר שאליה הגענו, היה מספר בלתי ידוע של גופות קבורות בין הריסותיהם של שני בניינים גדולים שנחרבו לחלוטין.

בשלב זה שמענו על שני פצועים ברחוב צדדי, סמוך למקום הלחימה, וניסינו להגיע אליו ברגל. לרוע המזל, נאלצנו מטעמי בטחון לסגת לאחר שלושה נסיונות, מאחר שהתחוללה לחימה אינטנסיבית בשטח שבדיוק מעבר לו. באמצעות ירי שכוון לעברנו אף הועבר אלינו מסר ברור לסגת ולא להמשיך הלאה.

בסופו של דבר לא עלה בידנו להגיע לַפצועים, ולא ניתן היה להשלים את מאמצינו לעצור כדי להחזיר גופות בדרך החוצה; אש חיה שזינבה בעקבותינו, ספקה את העידוד הנדרש לצאת מהאזור.

בעת שעזבנו את אזור שג'עייה הותקפו שניים מכלי הרכב שלנו על ידי המון זועם של אזרחים, המתוסכל מכך שאנחנו עוזבים, ושלא עשינו יותר ולא הרחקנו עוד לתוך השטח. נראה כי היה כאן גם זעם על המצב בכלל וצער על אובדן יקיריהם. הוטלו אבני סלע גדולים ושני כלי רכב ניזוקו; אדם אחד ריסק את שמשת הצד של אחד מרכבי הלנד קרוזר באמצעות קרש גדול, ופצע פציעה קלה מתנדב הסהר האדום הפלסטיני שהיה בתוכו. סוג זה של התקפה, מצד אותם אנשים שלהם אנחנו מנסים לסייע, מדאיג מאוד אך משקף את הזעם הגובר שיצר עימות זה.

לארי מייבּי

כתב ה-CNN בן וידמן היה שם איתנו והביא את הסיפור: