הודעה לעיתונות

ג'נבה/ירושלים – הצלב האדום הבינלאומי

הצלב האדום הבינלאומי (ICRC) שב היום וחזר על דרישתו כי יותר לגלעד שליט לקיים קשר סדיר עם משפחתו. מאז לקיחתו בשבי של גלעד שליט ביוני 2006, ביקש ה- ICRC מהחמאס, שוב ושוב, להעביר מסרי צלב אדום שנכתבו אליו על ידי משפחת שליט. הבקשות האחרונות ביותר הוגשו לדרג הגבוה ביותר, אך אלה וכל היתר נתקלו בסירוב.

"אנו מקדמים בברכה את העובדה שנשיא ארה"ב לשעבר, ג'ימי קרטר, מסר לחמאס מכתב לגלעד שליט ממשפחתו," אמרה ביאטריס מֶגֶוואנד-רוֹגוֹ, ראש אגף מבצעים של ה- ICRC במזרח התיכון וצפון אפריקה. "ואולם, אין זה מהווה תחליף למגעים הסדירים והבלתי מותנים עם משפחתו, להם זכאי גלעד שליט על פי המשפט ההומניטרי הבינלאומי. ה- ICRC מֵצֵר על כך ששיקולים פוליטיים נחשבים במקרה זה לחשובים יותר ממחווה הומניטרית פשוטה שתאפשר לשבוי להיות בקשר עם משפחתו לאחר שלוש שנות נתק."

בקשות חוזרות ונשנות של הצלב האדום הבינלאומי לבקר את גלעד שליט, על מנת לברר מהם תנאי כליאתו והיחס כלפיו, נתקלו אף הן בסירוב. הביקור אצל אנשים שחירותם נשללה מהם, ומתן האפשרות להחליף חדשות אישיות עם קרוביהם הם אחת המשימות ההומניטריות העיקריות של ה- ICRC. בשנת 2008, ביקר הארגון קרוב לחצי מליון עצורים ב- 83 מדינות, וביניהם 36,000 איש בקירוב, שרישומם והמעקב אחריהם בוצעו באופן אינדיווידואלי.

גב' מגוואנד-רוגו הוסיפה כי על המחזיקים בגלעד שליט מוטלת האחריות המלאה להבטיח כי היחס כלפיו ותנאי החזקתו אנושיים ומכבדים.

ה- ICRC קיים מספר פגישות עם הוריו של גלעד שליט, נועם ואביבה שליט, על מנת לעדכנם לגבי מאמציו בדבר בנם בן ה- 22. "אנו שותפים לדאגותיהם. למרות היעדר התקדמות עד כה, נמשיך ללחוץ על מנת שגלעד שליט יקיים קשר עם משפחתו ושה- ICRC יקבל גישה אליו," אמרה גב' מגוואנד-רוגו.