הודעה לעיתונות 

ג'נבה (ICRC) – אוכלוסיות עזה וישראל מתמודדות עם סבב האלימות העז ביותר מזה שנים. הוועד הבינלאומי של הצלב האדום (ICRC) דוחק בצדדים לשים קץ להסלמה ולהבטיח גישה טובה יותר לנפגעים ברצועת עזה.

לקראת התכנסות מועצת הבטחון של האו"ם ביום ראשון, ה-ICRC קורא למנהיגים הנוגעים בדבר להפעיל את מירב השפעתם לעצירת הלחימה בין עזה לישראל.

"עוצמת הסכסוך מגיעה לרמות שטרם ראינו בעבר, כשתקיפות האוויר מתבצעות ללא הפסקה בתוך עזה המאוכלסת בצפיפות, ורקטות מגיעות עד הערים גדולות בישראל. כתוצאה מכך, ילדים נהרגים בשני הצדדים," אמר רוברט מרדיני, מנכ"ל ה-ICRC. " כתוצאה מתקיפות האוויר הבלתי-פוסקות והנזקים קשים שנגרמו לכבישים ובניינים, הגישה לבתי חולים ולשאר תשתיות חיוניות הפכה מורכבת מאוד עבור העזתים."

"על הגורמים בשטח לעצור את מעגל האלימות הזה. הכללים ברורים לחלוטין: יש להגן על אזרחים בכל עת. למרבה הצער, לא אלו הם פני הדברים היום."

זרם ההפגזות גם מונע מה-ICRC ומיתר הארגונים ההומניטריים את היכולת לעזור לנפגעים ולנזקקים בעזה.

"אסור לאבד זמן. אנו קוראים לכל הצדדים המעורבים להגן על האוכלוסייה האזרחית, לעצור את ההידרדרות ולאפשר לנו לסייע לאנשים. הגיע הזמן לתגבר את המענה ההומניטרי מצדנו במידה משמעותית," אמר מר מרדיני.

ה-ICRC עוקב מקרוב אחר הפגיעות וההשפעות ההומניטריות כתוצאה מהלחימה, ומנהל מגעים עם שני הצדדים בדבר הצורך לעמוד במחויבויות שמטיל עליהם המשפט ההומניטרי הבינלאומי.

ה-ICRC תרם אלונקות, מיטות בית חולים וציוד רפואי לטיפול ב-150 פצועים קשה המטופלים בעזה,  והארגון תומך בסהר האדום הפלסטיני. צוותים של ה-ICRC אף ביקרו נפגעי התקפות רקטות במרכז ישראל ואנחנו נמצאים בקשר קרוב עם מגן דוד אדום. אך יש צורך לעשות הרבה יותר.

 

הוועד הבינלאומי של הצלב האדום (ה-ICRC) מקיים נוכחות בישראל ובשטחים הכבושים מאז 1967. הארגון מקדם את קיומן של הוראות המשפט ההומניטרי הבינלאומי, ופועל למיתון פגיעתם של האלימות, הסכסוך והכיבוש באזרחים באמצעות פעולות הגנה ותוכניות סיוע. ה-ICRC עורך אצל כלואים ביקורים במקומות כליאה ישראליים ופלסטיניים, ופועל לקיים קשרי משפחות באמצעות תוכנית ביקורי המשפחות. אנו תומכים גם בפרוייקטים לסיוע בפרנסה ועוזרים לשפר את הגישה לשירותים חיוניים כגון מים וחשמל בעזה. מעל הכל, אנו פועלים למען אנשים שנפגעו בסכסוך ומקדמים את זכויותיהם וכבודם. ל-ICRC משרדים בתל אביב, בגדה המערבית ובעזה והארגון תומך בעבודת הסהר האדום הפלסטיני ובמגן דוד אדום בישראל.

פרטי קשר למידע נוסף:

סוהייר זקוּת (עזה): szakkout@icrc.org  טל: +972 599 255 381

כריסטוף האנגר (ת"א-ירושלים): changer@icrc.org  טל: +972 526 019 150

יחיא מסוואדה (ירושלים): ymasswadeh@icrc.org  טל: +972 526 019 148

שרה אלזאווקארי (בירות): salzawqari@icrc.org  טל: +961 3 138 353

ג'ייסון סטראציוּזוֹ (ג'נבה): jstraziuso@icrc.org  טל: +41 79 949 3512