הצהרה מאת פַבּרִיצִיוֹ קַרבּוֹנִי, מנהל אזור המזרח התיכון והקרוב, הוועד הבינלאומי של הצלב האדום (ICRC)

"הרקטות בישראל והתקיפות מהאוויר בעזה הם הסלמה מסוכנת של המתח והאלימות בימים האחרונים בירושלים, כולל העיר העתיקה. ברור כי יהיו למעגל האלימות השלכות כבדות משקל הן על האוכלוסייה האזרחית בישראל ובשטחים הכבושים והן באזור כולו.

הוועד הבינלאומי של הצלב האדום יוצא בקריאה דחופה לריסון והרגעת ההסלמה. כל דקה נוספת במעגל האלימות מסכנת את חייהם של אנשים, את בתיהם ואת השירותים והתשתיות החיוניים להם, כגון בתי חולים ובתי ספר.

אנו מזכירים לכל הצדדים כי יש לכבד את כל עקרונות ניהול הלחימה: המשפט ההומניטרי הבינלאומי אוסר על התקפות ישירות וחסרות הבחנה על אזרחים, על כל התקפה להיות מידתית, ויש לנקוט בכל צעדי הזהירות הדרושים כדי להימנע מפגיעות באזרחים.

לחימה חמושה באזורים מאוכלסים בצפיפות בהכרח תגבה מחיר אנושי בלתי נסבל אם אין מכבדים עקרונות אלה של המשפט ההומניטרי הבינלאומי.

אנו מנהלים מגעים ומקיימים דיאלוג עם כל הצדדים ועם שותפינו באגודת הסהר האדום הפלסטיני  ובמגן דוד אדום, ומתגברים את המענה הרפואי למצב שנוצר בעזה.

בזמנים אלה, הגישה לשירותי רפואה ולטיפולים הנחוצים היא קריטית, ואנו שבים וחוזרים על קריאתנו להבטחת תנועה מהירה, בטוחה וללא שיבושים לאמבולנסים ולצוותי ומתנדבי האגודות הלאומיות, על מנת לבצע את פעילויותיהם החשובות להצלת חיי אדם.

תרמנו חומרים הדרושים לסיוע בטיפול בפצועי האלימות בעיר העתיקה בירושלים ותמכנו בסהר האדום הפלסטיני אשר טיפל בפצועים והעבירם לבתי חולים.

במצב הנוכחי, משפחות אשר אמורות היו לתכנן בימים אלה מפגשים וחגיגות עומדות במקום זאת מול מעגל חדש של כאב ופחד. למענן ולהגנתן, יש לנקוט ריסון עכשיו ".

הערת עורכים:

הוועד הבינלאומי של הצלב האדום (ה-ICRC) מקיים נוכחות בישראל ובשטחים הכבושים מאז 1967. הארגון מקדם את קיומן של הוראות המשפט ההומניטרי הבינלאומי, ופועל למיתון פגיעתם של האלימות, הסכסוך והכיבוש באזרחים באמצעות פעולות הגנה ותוכניות סיוע. ה-ICRC עורך אצל כלואים ביקורים במקומות כליאה ישראליים ופלסטיניים, ופועל לקיים קשרי משפחות באמצעות תוכנית ביקורי המשפחות. אנו תומכים גם בפרוייקטים לסיוע בפרנסה ועוזרים לשפר את הגישה לשירותים חיוניים כגון מים וחשמל בעזה. מעל הכל, אנו פועלים למען אנשים שנפגעו בסכסוך ומקדמים את זכויותיהם וכבודם. ל-ICRC משרדים בתל אביב, בגדה המערבית ובעזה והארגון תומך בעבודת הסהר האדום הפלסטיני ובמגן דוד אדום.

Chris Hanger, ICRC Jerusalem, +967 52 601 9150, changer@icrc.org

Suhair Zakkout, ICRC Gaza, +972599255381, szakkout@icrc.org

Ruth Hetherington, ICRC Geneva, +33 6 33 28 88 23, rhetherington@icrc.org