הוועד הבינלאומי של הצלב האדום (ICRC) תרם היום משלוח של ציוד לטיפול נמרץ חיוני לבתי החולים בעזה, אך הזהיר כי נדרש לעשות עוד הרבה כדי להכין את עזה להתמודד עם התפרצות רחבה יותר של COVID-19.

"איבוד השליטה על התפרצות ה-​​COVID-19 בעזה הוא מפחיד, לאור חולשת מערכת הבריאות וצפיפות האוכלוסייה ברצועת עזה,״ אמר דניאל דווילר, ראש משלחת הצלב האדום הבינלאומי בישראל ובשטחים הכבושים. ״לפי שעה, ידוע רק על קומץ מקרים, אבל צריך לשמור על ערנות. ציוד זה יעזור, אך נדרש הרבה יותר כדי לסייע למרכזי הבריאות המקומיים להתמודד עם כל תסריט, כולל התרחיש הגרוע ביותר".

התרומה של הצלב האדום הבינלאומי כוללת מכונת הנשמה, מוניטורים, דפיברילטורים ומכשירי יניקה ומשאבות, שהם כלי מפתח בטיפול בחולים הסובלים ממקרים חמורים של COVID-19.

עוד לפני המגיפה, עמדה רצועת עזה בפני סוגיות מערכתיות חמורות המשפיעות על איכות מערכת הבריאות הזמינה עבור האוכלוסייה. במערכת הבריאות בעזה יש רק כ-110 מיטות טיפול נמרץ למבוגרים, שרובם כבר נמצאים בשימוש. רק 93 מכונות הנשמה זמינות ביחידות לטיפול נמרץ, עבור אוכלוסייה של שני מיליון תושבים.

הצלב האדום הבינלאומי פועל גם לשיפור התשתיות בבית החולים האירופי בעזה, המרכז הרפואי העיקרי האחראי לטיפול במקרי COVID-19 ברצועה. בין השאר, מקים הצלב האדום הבינלאומי מתקן לבקרת זיהום בבית החולים ומשקם את מפעל הטיפול במים שלו. כמו כן מתוכננות גם תרומות של PPE (ציוד הגנה אישי) כדי להבטיח שכל הצוות במתקן יהיה מוגן כראוי.

הצלב האדום הבינלאומי תרם גם מוצרי היגיינה וציוד מגן כמו מסכות כירורגיות ומשקפי מגן לסהר האדום הפלסטיני (PRCS) בעזה וברמאללה. הסהר האדום הפלסטיני מפעיל מערך אמבולנסים בגדה המערבית ובעזה, כמו גם את מוקד 101.

"ארגוני ההצלה הלאומיים נמצאים בחזית המאבק נגד COVID-19, ועושים עבודה מדהימה בנסיבות קשות במיוחד. אנו עומדים כתף אל כתף עם הסהר האדום הפלסטיני ברגע זה של צורך גדול״, אמר מר דווילאר.

מעל 300 מקרי קורונה אובחנו בגדה המערבית עד כה, ו- 17 מקרים מאושרים בעזה, בה כולם שהו בהסגר או החלימו. ההערכה היא שווירוס הקורונה לא התפשט בעזה, אך הרשויות מגבילות התכנסויות ומעודדות אנשים להישאר בבית כאמצעי זהירות.

הצלב האדום הבינלאומי והפדרציה הבינלאומית של ארגוני הצלב האדום והסהר האדום השיקו לאחרונה פנייה עולמית לגיוס סכום של 823 מיליון דולר למאבק בווירוס הקורונה, 256 מיליון דולר עבור הצלב האדום הבינלאומי למדינות הנמצאות בסכסוכים, מתוכם כ-9 מיליון דולרים לישראל ולשטחים הכבושים.

למידע נוסף:

שי דודוביץ׳,  Shay Davidovich (Hebrew, English): +972 54 34 97 075

סוהיר זקוט, Suhair Zakkout  (Arabic, English): +972 59 92 55 381