ירושלים – רוב של בני דור המילניום הישראלים והפלסטינים חושבים כי הסכסוך הישראלי-פלסטיני "לא יסתיים לעולם". מבין (כמה) מדינות מוכות סכסוכים, הישראלים והפלסטינים היום הפסימיים ביותר מבחינת השקפותיהם לגבי סיכויי השלום – כך עולה מסקר גלובלי שערך הצלב האדום הבינלאומי (ICRC).

 

הסקר שהוזמן על ידי הצלב האדום הבינלאומי נערך בקרב למעלה מ-16,000 בני דור המילניום מ-16 מדינות וטריטוריות – מחציתן מוכות סכסוכים בשטחן ומחציתן ללא סכסוכים, בינהן ישראל. הסקר בא לבדוק את עמדותיהם לגבי סכסוכים חמושים ומלחמות, עתיד הלחימה והערכים העומדים בבסיס המשפט הבינלאומי ההומניטרי.

תשובות רבות שנתנו הישראלים והפלשתינים בני דור המילניום היו בולטות במיוחד. שני שליש (65%) מהישראלים אמרו שהם חושבים כי הסכסוך הישראלי פלשתיני לא יסתיים לעולם,  מה שמציב אותם כהכי פחות אופטמיים מתוך כל הנשאלים החיים במדינות עם סכסוך חמוש המתנהל בשטחן. בתוך כך, 18% מהישראלים מאמינים כי הסכסוך יסתיים במהלך חייהם, 8% אמרו שהסכסוך יסתיים בעשרים השנים הבאות ורק 4.5% מאמינים כי הסכסוך יסתיים תוך 5 השנים הבאות. בני דור המילניום הפלשתינים, הביעו דעה פסימית, אך פחותה מזו של הישראלים, כאשר 52% חושבים כי הסכסוך לא יסתיים לעולם, בעוד 17% סבורים כי הסכסוך יסתיים במהלך חייהם, 11% אמרו שהסכסוך יסתיים בעשרים השנים הקרובות, ורק 5% השיבו כי הם מאמינים שהסכסוך יסתיים תוך 5 השנים הבאות

 

הממצאים מצביעים כי בני דור המילניום לחוצים/מודאגים/חוששים לגבי העתיד, ומאמינים כי האפשרות שמלחמה טוטאלית הרת אסון תפרוץ במהלך חייהם היא מוחשית ביותר. המתיחות הגבוה במזרח התיכון ככל הנראה מעמיקה את החששות הללו. כמעט מחצית מכלל הנסקרים חושבים שסביר להניח שתפרוץ מלחמת עולם שלישית במהלך ימי חייהם. בקרב בני דור מילניום הישראלים, 56% סבורים כי תהיה מלחמת עולם שלישית בחייהם, לעומת 36% הסבורים שזה לא יקרה.

"החשש הזה של בני דור המילניום יתכן ומשקף עלייה ברטוריקה של קיטוב ודה-הומניזציה", אמר פטר מאורר, נשיא הצלב האדום הבינלאומי. "אם בני דור המילניום צודקים לגבי מלחמת עולם שלישית, הסבל של מדינות ואזורים ברחבי העולם יהיה עצום. זוהי תזכורת עד כמה קריטי הדבר שחוקי הלחימה המגינים על האנושות ימשיכו להיות מכובדים היום ובעתיד".

ממצאי הסקר חושפים גם כמה מגמות מדאיגות מבחינת הכבוד למשפט הבינלאומי ההומניטארי. כ-36% מכלל הנשאלים אמרו כי אין לאפשר ללוחמי אויב שנשבו להיות בקשר עם קרובי משפחתם, זאת לעומת 70% מהישראלים ו-33% מהפלסטינים החושבים כך. על פי המשפט הבינלאומי ההומניטרי, שמירה על קשר עם המשפחה הוא זכות בסיסית.

במקביל, רובם המוחלט של הנשאלים מכל המדינות (75%), כולל ישראלים (82%) ופלסטינים (51%), מאמינים שלמלחמות צריכות להיות מגבלות. 61% מהנשאלים הישראלים (ו59% מהפלסטינים) חושבים שלוחמים חייבים להימנע מפגיעה באזרחים כמה שניתן. 32% מהישראלים ו22% מהפלסטינים, אמרו שהם מסכימים עם האמירה שלוחמים צריכים "לעשות כל מה שצריך כדי להשיג את המטרות הצבאיות שלהם, לא משנה כמה נפגעים מקרב האזרחים יהיו כתוצאה מכך", זאת לעומת 15% מכלל הנשאלים בכל המדינות.

סקר זה הוא המשך לסקר "אנשים על מלחמה" שערך הצלב האדום הבינלאומי ב-2016, אשר הצביעה על מגמות מדאיגות על הירידה בכיבוד חוקי הלחימה/כללי הלחימה. הסקר הנוכחי נערך במטרה להבין את עמדותיהם של אנשי "דור המילניום" אשר יחזיקו בקרוב בעמדות מפתח של קבלת החלטות במדינותיהם.

מתודולוגיה

הסקר "בני דור המילניום על מלחמה" הוזמן על ידי הוועד הבינלאומי של הצלב האדום ובוצע על ידי מכון Ipsos. הסקר נערך בין ה-1 ביוני וה-7 באוקטובר 2019 בשיטה מעורבת בהשתתפות 16,288 נשאלים בגילאים 20-35 המתגוררים ב-16 מקומות: אפגניסטן, קולומביה, צרפת, אינדונזיה, ישראל, מלזיה, מקסיקו, ניגריה, השטחים הפלסטינים הכבושים, רוסיה, דרום אפריקה, סוריה, שווייץ, בריטניה, אוקראינה וארה"ב.

קבוצות המדגם בכל מדינה נקבעו על פי גיל, מין, אזור וסוג ההתיישבות על מנת להבטיח כי המדגם מייצג היטב את אוכלוסיית "דור המילניום" על פי משתנים אלה במדינות שנסקרו.

נתונים מלאים ברמת הארץ זמינים לפי בקשה. למידע נוסף, אנא הכנסו לכתובת www.icrc.org/millennialsonwar

  

לפרטים נוספים:

יהונתן סבן (תל אביב; עברית ואנגלית), Ysaban@icrc.org, 052-2757517

סוהייר זאכות (עזה; ערבית ואנגלית), szakkout@ircr.org, 059-9308247

יחיא מסוואדה (ירושלים; ערבית ואנגלית), ymasswadeh@icrc.org, 052-6019148

דן ווייטס (ירושלים; אנגלית), dwaits@icrc.org, 052-6019150