ירושלים/ג'נבה (ICRC) – על מנת לסייע לעזה הכורעת תחת הנטל המכביד והולך על מערכת הרפואה, הוועד הבינלאומי של הצלב האדום (ICRC) שולח שני צוותים כירורגיים, מומחי רפואה נוספים ושטף של אספקה רפואית לחיזוק המתקנים הרפואיים הנאבקים לסייע לתושבים שנפגעו מהאלימות לאחרונה.

בעקבות פציעותיהם של אלפי תושבים באלימות לאחרונה, הגברה זו של הסיוע למשך שישה חודשים תעזור למערכת הרפואה של עזה להגיב לצרכים לטווח הארוך. ה-ICRC שולח לעזה עוד מנתחים, אחים, פיזיותרפיסטים, תרופות וציוד.

"אלפים מתושבי עזה עומדים בפני צרכים רפואיים חדשים, ארוכי טווח, שמערכת הבריאות פשוט אינה מסוגלת להתמודד עמם," אמר רוברט מרדיני, ראש אגף המבצעים לאזור המזרח התיכון. "עירוי דחוף זה של מומחים, אספקה וציוד רפואיים יקצר את הדרך הארוכה לשיקום, ויקֵל את מצוקת מערכת הרפואה הכורעת תחת העומס."

מספר עצום של חולים ופצועים, הדרך לשיקום ארוכה
מאז התלקחות המחאות והאלימות הנלווית ב-30 במרץ נפצעו יותר מ-13,000 פלסטינים, כולל למעלה מ-3,600 נפגעי תחמושת חיה שחלקם סובלים מריבוי פציעות ואשר הסתכמו ב-5,400 פציעות גפיים.

סיוע ה-ICRC לקורבנות פציעות ירי זוכה לקדימוּת. כ-1,350 איש עם פציעות מורכבות יזדקקו לשלושה עד חמישה ניתוחים כל אחד, שיסתכמו בלמעלה מ-4,000 ניתוחים, אשר מחצית מהם יבוצעו על ידי צוותי ה-ICRC. עומס מקרים מעין זה היה מכריע כל מערכת רפואה שהיא. עקב מחסורים כרוניים בתרופות, ציוד וחשמל, מצבה החמור ממילא של עזה מחריף עוד יותר.

יוזמת ה-ICRC, אשר תכלול את פתיחתה של יחידה כירורגית בת 50 מיטות, מהווה חלק מהגדלת תקציב עזה ב-5.3 מיליון דולר. צוותי הניתוח ומומחי הרפואה של ה-ICRC יפעלו באגף של בית החולים שיפא, בית החולים הגדול ביותר בעזה. בתי חולים אחרים בעזה ואגודת הסהר האדום הפלסטיני יפיקו אף הם תועלת מהסיוע.