ריו דה ז'ניירו/ ICRC – מלחמות וסכסוכים אלימים – על הפציעות החדשות שהם מוסיפים, היעדרם של שירותי רפואה איכותיים במסגרתם ואף קריסתם של שירותים חיוניים – גורמות נכות לעוד ועוד אנשים. הם מחריפים בנוסף את המכשולים העומדים בדרכם של אנשים עם מוגבלויות, שממילא נאלצים להתמודד עם הזדמנויות כלכליות מעטות יותר וכן, לעתים קרובות מאוד, עם בעיות בריאות. בין שאר המענים ההומניטאריים שלו לצרכים של הקרבנות הללו, הקים ה-ICRC לפיכך תכנית לשיקום פיזי. ובכמה מן המרכזים שבהם אנחנו מנהלים פרויקטים של שיקום והשתלבות, ספורט הוא בן ברית מרכזי.

התגברות על קשיים הוא דבר שאנשים עם מוגבלויות עושים מדי יום, בכל רחבי העולם. כמו אצל ספורטאים המתאמנים לתחרות, נדרשים מאמץ ומסירות רבים כדי ללמוד לחיות עם מצבם. לעתים קרובות מאוד, עליהם ללמוד מההתחלה כיצד לבצע פעולות רגילות, יומיומיות כמו הליכה או הרמת חפצים. עליהם להתמודד גם עם ההשלכות הנפשיות ועם הדעות הקדומות של החברה על אנשים עם מוגבלויות.

כמה מסיפורי ההצלחה שלהם, סיפורים על אתגרים שעליהם הצליחו להתגבר בעזרת ה-ICRC, מומחשים בתערוכת צילומים והרצאות מאת אנשי מקצוע של ה-ICRC ב-Baixo Suíça, Lagoa Rodrigo de Freitas, החל מה-9 בספטמבר. בין המשתתפים באירוע יהיה פרנסואה פרידל, ראש פרויקט השיקום הפיזי של ה-ICRC בקולומביה.

"ספורט הוא כלי מפתח בקידום הכללה חברתית לאנשים עם מוגבלויות, מאחר שהוא עוזר לשנות את האופן שבו הם נתפסים על ידי הקהילה. הדגש עובר מהמוגבלויות ליכולות שלהם", אומר לורנצו קראפי, ראש משלחת ה-ICRC לארגנטינה, ברזיל, צ'ילה, פרגוואי ואורוגוואי.

ב-2015, סיפק ה-ICRC שירותי שיקום פיזי לכ-420,000 איש ב-47 מדינות, הן ישירות והן דרך הקרן המיוחדת לבעלי מוגבלויות. כ-2,500 מביניהם השתתפו בפעילויות ספורט. ארבעה ספורטאים שקיבלו סיוע במסגרת התכנית של ה-ICRC ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו ישתתפו במשחקים הפראלימפיים בריו 2016.

ה-ICRC מקדם פעילויות שיקום פיזי באמצעות ספורט באפגניסטן, אתיופיה, בנגלדש, הודו, עזה וקמבודיה, ויצר שותפויות עם ועדות פראלימפיות המנהלות פרויקטים בעיראק ובניז'ר.

ברוב המדינות שבהן השיק ה-ICRC מיזמים לשיקום, לא היו קיימים כמעט שירותים מעין אלה קודם לכן, ובמקרים רבים הפרויקט של ה-ICRC הוא שהניח את היסודות לשירות לאומי שיקומי. הארגון נחשב למוביל בתחום זה הודות לקשת הרחבה של פעילויותיו, לטכנולוגיות שהוא מפתח עבור עצמו, למומחיות שלו – הזוכה להכרה – ולמחויבות ארוכת הטווח שלו לפרויקטים שהוא תומך בהם.

מרכזי שיקום וטכנולוגיית שיקום

לאור הקושי בעבר למצוא חומרים המספקים את רמת העלות-תועלת הדרושה לקיום פרויקטים נרחבים לאורך זמן במגוון מדינות, החל ה-ICRC לפתח ולייצר טכנולוגיה משלו, תוך שימוש בפרופילן. סוג זה של פלסטיק הוא בר-עיצוב, קל לצביעה, חסין מאוד, עמיד ובר מיחזור – תכונות ההופכות אותו לחומר אידיאלי לייצור תותבות. הטכנולוגיה נבדקה על ידי האגודה הבינלאומית לפרוסתטיקה ואורתוטיקה (International Society for Prosthetics and Orthotics), ואומצה על ידי ארגונים אחרים המספקים גם הם את השירות הזה.


העצמת אנשים עם מוגבלויות ב-2015: עובדות ומספרים

בשנת 2015, סיפק ה-ICRC שירותי שיקום פיזי ל-416,700 איש ב-47 מדינות, הן ישירות והן באמצעות הקרן המיוחדת לבעלי מוגבלויות.

תכנית השיקום הפיזי של ה-ICRC במספרים (2015)

מדינות ופרויקטים
47 מדינות שבהן ניתנו שירותים
157 פרויקטים שבוצעו

ציוד שסופק
25,900 תותבות
101,900 התקנים אורתוטיים
6,100 כסאות גלגלים
23,400 זוגות קביים

אנשים
416,700 אנשים שקיבלו שירותים
181,800 מטופלים בפיזיותרפיה

 

קראו עוד: ריו 2016: מנצחים את המגבלות