ז'אן-מארי הנקארטס, יועץ משפטי בכיר בוועד הבינלאומי של הצלב האדום, המוביל את הפרויקט, ביקר בישראל לרגל ההשקה

הפרשנות המעודכנת של אמנת ג'נבה הראשונה הושקה בישראל בשבוע שעבר, עם ביקורו של הנקארטס, היועץ המשפטי הבכיר המוביל את הפרויקט הזה. הביקור כלל פגישות עם הרשויות בישראל ועם סטודנטים. המשלחת ארגנה פאנל באוניברסיטה העברית בירושלים ובמרכז הבינתחומי בהרצליה כדי להציג את הגרסה המעודכנת וכדי לדון בה.

Jean-Marie Henckaerts

ז'אן-מארי הנקארטס, יועץ בכיר בוועד הבינלאומי של הצלב האדום, במפגש עם סטודנטים במרכז הבינתחומי בהרצליה

photo 2Jer2

ז'אן-מארי הנקארטס, היועץ המשפטי הבכיר של הוועד הבינלאומי של הצלב האדום, בפורום למשפט בינלאומי באוניברסיטה העברית בירושלים

הפרשנויות לאמנות ג'נבה פורסמה לראשונה בשנות החמישים של המאה העשרים, עם הנחיות מעשיות לגבי יישומן של אמנות ג'נבה. ארבע האמנות משנת 1949 מספקות מסגרת המגדירה מה מקובל ומה אסור בסכסוכים מזוינים. הם מהווים את הבסיס למשפט ההומניטרי הבינלאומי.

הניסיון שנצבר ביישום ובפירוש האמנות במהלך ששת העשורים האחרונים, הוביל להבנה מפורטת לגבי אופן פעולתן בסכסוכים מזוינים בכל העולם, ובהקשרים מאוד שונים מאלו שהובילה לאימוץ שלהן.

בהתבסס על התפתחויות אלה בחוק וביישום שלו מאז, הוועד הבינלאומי של הצלב האדום השיק פרויקט מרכזי (שיתבצע עד לשנת 2021) לעדכן ולשכתב את הפרשנויות לארבע אמנות ג'נבה והפרוטוקולים הנוספים משנת 1977.

קראו עוד על הפרשנויות המעודכנות – ריאיון עם ז'אן-מארי הנקארטס

הפרשנויות המעודכנות של אמנת ג'נבה הראשונה