הצהרה מאת מר טָדָטֶרוּ קוֹנוֹאֶה, נשיא הפדרציה הבינלאומית של ארגוני הצלב האדום והסהר האדום, ומר פטר מאוּרר, נשיא הוועד הבינלאומי של הצלב האדום.

הצהרה מאת מר טָדָטֶרוּ קוֹנוֹאֶה, נשיא הפדרציה הבינלאומי של ארגוני הצלב האדום והסהר האדום, ומר פטר מאוּרר, נשיא הוועד הבינלאומי של הצלב האדום.

הצהרה מאת מר טָדָטֶרוּ קוֹנוֹאֶה, נשיא הפדרציה הבינלאומי של ארגוני הצלב האדום והסהר האדום, ומר פטר מאוּרר, נשיא הוועד הבינלאומי של הצלב האדום.

יום הצלב האדום והסהר האדום העולמי 2016

 יום הצלב האדום והסהר האדום העולמי, החל ב-8 במאי, הוא הזדמנות להעלות על נס את הגבורה ואת ההישגים של 17 מיליון המתנדבים וקרוב לחצי מיליון אנשי הצוות המאפשרים לנו לקיים את מחויבותנו כלפי האנושות בכל יום מכוח נוכחותם בזירות לפני, במהלך ואחרי אסון, משבר בריאותי או סכסוך. אנחנו מקומיים ובינלאומיים, בלתי תלויים וחסרי פניות, ואנחנו נמצאים בכל מקום למען כולם.

 במהלך כהונותינו כנשיאים של הוועד הבינלאומי של הצלב האדום (ICRC) ושל הפדרציה הבינלאומית של ארגוני הצלב האדום והסהר האדום (IFRC), זכינו להיות עדים ממקור ראשון לכוח ולגיוון של התנועה שלנו וללמוד מה משמעות "בכל מקום, למען כולם" עבור ה-ICRC, ה-IFRC ו-190 ארגוני הצלב האדום והסהר האדום שלנו בשעה שהם פועלים להבטיח כי הצו ההומניטרי יוסיף להיות הראשון בסדר העדיפויות.

בטוּבאלו, להיות בכל מקום למען כולם פירושו ש-11 בני האדם החיים באי הזעיר פאפאילייזה – אחת הקהילות הקטנות והנידחות ביותר בעולם – יקבלו הכשרה ותמיכה בהיערכות לאסונות מהצלב האדום של טובאלו, ויוכלו לקבל הודעות התרעה על ציקלונים וצונמי בטלפונים הניידים שלהם.

להיות בכל מקום למען כולם פירושו לתמוך בקבוצות שנדחקו לשולי החברה וכאלה שמודבקות להן סטיגמות. תכנית בריאות ועזרה ראשונה עטורת-פרסים שתוכננה על ידי הצלב האדום האירי מסייעת לאסירים בבתי כלא לרכוש מיומנויות בעלות ערך במהלך מסע השיקום שלהם – ומיטיבה עם למעלה מ-4,000 אסירים ו-12,000 אנשי סגל ובני משפחה בכל יום.

פירושו להישאר בזירת ההתרחשות כדי לתמוך באנשים הזקוקים לתמיכה, גם כאשר רבים אחרים בורחים. כאשר מגפת האבולה המחרידה שפרצה במערב אפריקה הרסה חיים ופגעה קשות ביישובים בסיירה לאון, גינאה וליבריה, מתנדבים של הצלב האדום היו בין הראשונים שנענו למרות הסיכונים הנוראיים. בתשובה לשאלה מדוע נשארו, השיב אחד המתנדבים: "אם אנחנו, הצלב האדום, לא נעשה את העבודה, מי כן?"

פירושו שאנשים הבורחים מבתיהם מפני מלחמה, רדיפה או אסון יכולים לשמור על קשר עם בני משפחה או לאתר קרובי משפחה נעדרים באמצעות הרשת העולמית של התנועה, לחיפוש קרובים.

בסוריה, להיות בכל מקום למען כולם פירושו הסתכנות בפציעה או במוות כדי לספק את הסיוע ההומניטרי הדחוף ביותר לאנשים הזקוקים לו נואשות. מאז תחילת הסכסוך לפני יותר מחמש שנים, נהרגו 53 מתנדבים ועובדים מהסהר האדום הערבי הסורי ו-8 מהסהר האדום הפלסטיני בעת הענקת שירותים בסיסיים כגון אספקת מזון, מים, שמיכות או טיפול רפואי.

בעולם מורכב ההולך ונעשה פגיע יותר – עולם הסובל ממשברי בריאות, סכסוכים מתמשכים, הגירה ועקירה, מספרים גדלים של אסונות טבע הקשורים לשינוי האקלים, ואיום מתמשך מסיכונים גרעיניים וטכנולוגיים – להיות בכל מקום למען כולם הוא אתגר הולך ומתעצם. בכל שנה, אנחנו כבר היום מגיעים אל מיליוני אנשים במסגרת פעילויות המתבצעות בתגובה לאסונות ותכניות לפיתוח ולבניית עמידות, ובמסגרת סכסוכים מזוינים. ואולם, עם הגידול בהיקף הפגיעוּת, יתגברו גם הצרכים ההומניטריים.

כדי שנוכל להמשיך להיות בכל מקום למען כולם, עלינו לנצל את הרשת העולמית שלנו כדי לחזק יכולות מקומיות. וכך, היום, בשעה שאנו מעלים על נס את תנועתנו ואת אנשי הסגל והמתנדבים האמיצים והמסורים שלה, ניתן את דעתנו גם לאופן שבו נוכל לעבוד עם יחידים, קהילות וממשלות כדי להעניק את התמיכה הטובה ביותר לאנשים הזקוקים לנו, לצמצם את הסיכונים שהם נתונים להם ולבנות עמידות, וכן לשפר את השירותים ואת האחריותיות שלנו.

אנחנו נשאף לגישה משופרת לשירותי בריאות ולעשייה למען מניעת מחלות לא-מדבקות; לשילוב צמצום סיכונים לאסונות בתוך אסטרטגיות של שינוי אקלים; לחיזוק מסגרות משפטיות וכבוד רב יותר למשפט ההומניטרי הבינלאומי; לגישה בטוחה ובלתי מופרעת לאנשים המושפעים מסכסוך; ולהשקעה במנהיגות צעירה.

ומאוחר יותר החודש, בפסגה ההומניטרית העולמית באיסטנבול, נחזור ונאשש את מחויבותנו לאנושיות על ידי הרמת קולנו בעולם למען עולם בטוח יותר, עולם של שלום ועמידות משופרת, ונדגיש את התפקיד הייחודי של תנועתנו במתן תמיכה לאלה הזקוקים לה.

בקרו באתר האינטרנט של היום העולמי לצלב האדום ולסהר האדום