הודעה של ה-ICRC לעיתונות
26 בפברואר 2016

   נשיא הוועד הבינלאומי של הצלב האדום (ICRC), פּטר מַאוּרֶר, דחק בצדדים לסכסוך בסוריה לאפשר משלוח סיוע לכל הנזקקים ולהמשיך לפעול לקידום פתרון פוליטי שישים קץ לסבלם של מיליוני אנשים. הוא אמר כי יידרש מאמץ מתואם של כל 'בעלי ההשפעה' לשים קץ למלחמה ההרסנית, הנמצאת בפתח שנתה השישית.

כיתוב תמונה: נשיא הוועד הבינלאומי של הצלב האדום (ICRC), פטר מַאוּרֶר, והעומדת בראש הפעילויות בחומס, מג'דה פליחי, מבקרים יחד את ח'אלד, דייר במקלט לעקורים באזור אל וואער, סוריה. CC BY-NC-ND / ICRC / P. Krzysiek

כיתוב תמונה: נשיא הוועד הבינלאומי של הצלב האדום (ICRC), פטר מַאוּרֶר, והעומדת בראש הפעילויות בחומס, מג'דה פליחי, מבקרים יחד את ח'אלד, דייר במקלט לעקורים באזור אל וואער, סוריה.  CC BY-NC-ND / ICRC / P. Krzysiek

 

"אחרי חמש שנות לחימה, המלחמה בסוריה הפכה למלחמה המסמלת את תחילת המאה ה-21", אמר מר מַאוּרר. "היא מורכבת ונפיצה ביותר. קיים ריבוי של גורמים חמושים ונשק. באזורים רבים נהרסה התשתית האזרחית – כולל מים, חשמל ומתקני רפואה – או שנגרם לה נזק חמור. מיליונים נאלצו להימלט מבתיהם עקב לוחמה אורבנית אכזרית, והדבר גרם לסבל עצום."

מר מאורר עזב את סוריה היום בתום ביקור בן חמישה ימים, שבמהלכו נפגש עם בכירים בסוריה. הוא פגש גם את מנהיגוּת הסהר האדום הערבי-הסורי ומתנדביו.

הוא ביקר הן באל-וואער ובעיר העתיקה חומס, והן ביֶלדָה, בַּבִּילָה ובּית שַאהם בפאתיה הכפריים של דמשק, היכן שרבבות אנשים היו נתונים במאבק הישרדות. באל-וואער, יֶלדָה ובַּבִּילָה נפגש עם אזרחים שנפגעו מהמצב ומנהיגי הקהילה וועדות המייצגים את הכוחות החמושים של האופוזיציה.

"הגדלת כמות הסיוע ההומניטרי היא הדבר הדחוף ביותר. ה-ICRC, יחד עם הסהר האדום הערבי-סורי, הרחיב בעקביות את היקף פעולותיו, אך הצרכים ההומניטריים גדלים במהירות גוברת והולכת. ברצוננו לעשות יותר, עבור יותר אנשים. תלות של משלוחים הומניטריים במשא ומתן פוליטי היא מצב שאין לקבלו, אלא יש לאפשר את המשך קיומם והגדלתם ללא קשר לשביתות נשק או הפסקות אש."

"דחקתי ברשויות הסוריות לנקוט צעדים מִיידיים ומעשיים שיאפשרו את הרחבת היקף העבודה ההומניטרית. בלעדי זאת, ייאלצו יותר אנשים להימלט מבתיהם בתוך סוריה אל מדינות שכנות ומעבר להן. בפגישותיי עם בכירים סוריים העליתי את חששותינו בדבר גישה לאזורים נצורים ושאר מקומות שקשה להגיע אליהם, ובדבר העברת סיוע ללא משוא פנים, ללא הפרעות ובזמן, לכל הנזקקים לו. בנוסף, ציינתי את נכונותנו להרחיב את היקף הביקורים שלנו במקומות כליאה, בכפוף לאישורים לכך."

"כמו כן הדגשתי את זכות הפצועים והחולים לקבל טיפול רפואי, ואת מחויבות כל המעורבים בַּאלימות לכבד צוותים, מתקנים וכלי רכב רפואיים. יתר על כן, למשפחות יש צורך לדעת מה עלה בגורל יקיריהן הנעדרים. זהו תחום שבו יכול ה-ICRC להציע נסיון נרחב."

"הגיע הזמן שהצדדים היריבים ישימו קץ לסכסוך נורא זה, ושהמעצמות שבידן להשפיע על המצב יפעלו בהחלטיות. הפרות הוראות המשפט ההומניטרי הבינלאומי מהוות מאפיין קבוע ואיום של המלחמה בסוריה. הפרות אלה מובילות לסבל מיותר, סבל בל-יתואר" אמר מר מאורר.