הודעה לעיתונות – 13 בינואר 2016

 

מַריאן גאסֶר, ראש משלחת ה-ICRC בסוריה, מדברת עם תושבים של מדאיא המתגודדים סביב שיירת הסיוע המשותפת שנכנסה לעיר הנצורה ב-11 בינואר. CC BY-NC-ND / ICRC / P. Krzysiek
מַריאן גאסֶר, ראש משלחת ה-ICRC בסוריה, מדברת עם תושבים של מדאיא המתגודדים סביב שיירת הסיוע המשותפת שנכנסה לעיר הנצורה ב-11 בינואר. CC BY-NC-ND / ICRC / P. Krzysiek

 

הוועד הבינלאומי של הצלב האדום (ICRC) אומר כי בשל הצרכים ההומניטריים האדירים, יש לשים קץ בדחיפות לכל המצורים המתקיימים ברחבי סוריה. קריאה זו מגיעה לאחר שמוקדם יותר השבוע הותרה גישה לשלוש ערים במדינה הנתונות למצור כבר חודשים. התברר כי האוכלוסיות בכל שלושת האזורים חיות בתנאים מחרידים. שיירות משותפות של ה-ICRC, האו"ם והסהר האדום הערבי הסורי סיפקו מזון, תרופות ושמיכות לרבבות בני אדם במדאיא, כפריא ואל-פועה.

הנציגה הבכירה ביותר של ה-ICRC בסוריה, מראין גאסר, אומרת כי יד לנקוט בצעדים עכשיו כדי לסייע ליותר מ-400,000 סורים החיים כיום באזורים נצורים ברחבי המדינה.

"המחזות שנגלו לנגד עינינו במדאיא היו באמת קורעי לב. אנשים מיואשים. המחסור במזון קיצוני".

"הזקנים, הנשים והילדים הם הסובלים העיקריים, במיוחד מתת-תזונה חמורה. התנאים הם בין החמורים ביותר שראיתי בחמש שנותיי במדינה. המצב לא יכול להימשך", אמרה גאסר.

במקביל, אל-פועה וכפריא, שתי עיירות בצפון המדינה הנתונות גם הן למצור זה כמה חודשים ושתושביהן סובלים מאותם תנאים מזעזעים, קיבלו סיוע חיוני דומה.

אנשים רבים זקוקים לטיפול רפואי דחוף. המחסור במזון רק החמיר את המצב.

"יש להסיר את המצורים על כל הערים והכפרים ברחבי סוריה מידית ובו-זמנית. בזמן שאנחנו מחכים להסרת המצורים, צריכה להינתן גישה בלתי-מותנית, מהירה וסדירה לשיירות הומניטריות לכל האזורים האלה, כדי שניתן יהיה להציל חיים", אמר המנהל האזורי של ה-ICRC למזרח הקרוב והתיכון, רוברט מַרְדיני.

ל-ICRC 350 אנשי סגל העובדים באזורים שונים של סוריה. הם עוזרים לספק מזון, מים, תרופות, מחסה ופריטים חיוניים נוספים. מדובר כיום במבצע הגדול ביותר של ה-ICRC בעולם כולו.

syria-now-map-madaya-kefraya-foua