הודעה לעיתונות

30 באוקטובר 2015

ירושלים (ICRC): הוועד הבינלאומי של הצלב האדום (ICRC) מודאג מהקשיים שבתי חולים מתמודדים עימם במתן טיפולים רפואיים ושירותי בריאות, במצב הנוכחי.

סדרה של תקריות במהלך הימים האחרונים פוגעת בטיפול בחולים וברווחתם, ומפריעה ליכולת צוותים רפואיים בבתי חולים לספק שירותים נחוצים ביותר.

בית החולים מקאסד, ובו מחלקת המיון הגדולה במזרח ירושלים, היה עד לכניסות חוזרות ונשנות של שירותי הבטחון הישראליים למתקניו, במהלך הימים האחרונים.

"המתיחות גברה והחריפה ביום רביעי כאשר כ-40 שוטרים חמושים נכנסו לבית החולים מקאסד, ושיבשו את שירותי הרפואה במשך למעלה משעה. היו אצלנו מספר אנשי צוות שלא יכלו לחזור לטפל בחולים שלהם, שחלקם במצב קריטי," אמר ד"ר רפיק חוסייני, מנכ"ל בית החולים מקאסד. "זו הפעם הראשונה מאז ומעולם שבית חולים זה התמודד עם סיטואציה כזו," המשיך ד"ר חוסייני, "ניהול בית חולים בתנאים כאלה הופך להיות קשה בצורה קיצונית."

התקרית האחרונה אירעה אתמול. המבוי הסתום בין צוות בית החולים לבין כוחות הבטחון שחתרו לשוב ולהיכנס לבית החולים, הגיע לשיאו עם שימוש בגז מדמיע וקליעי גומי, שבעקבותיו נפצעו חולה ואיש צוות רפואי.

"הייתי שם עם צוות  של ה-ICRC," אמר כריסטיאן קרדון, ראש נציגות ה-ICRC בירושלים. "מייד יצרתי קשר עם כוחות הבטחון הישראליים, במטרה להכיל את הסיטואציה ולמנוע כל הסלמה נוספת."

במהלך פעולות אכיפת חוק יש להתאים את  צעדי הבטחון הלגיטימיים,  על מנת להבטיח גישה נאותה לטיפול רפואי, ולא לשבש את פעילות שירותי הרפואה או להפחיד או לאיים על צוות או חולים.

"אנחנו מכירים באתגרים שהרשויות מתמודדות עמם במצב הנוכחי, אך אנו פונים אליהן להבטיח כי הגעה לבתי חולים בלא עיכובים מיותרים תתאפשר הן לספקי שירותי רפואה, כגון הסהר האדום הפלסטיני, והן לחולים."

יש לכבד צוותי ומתקני רפואה ולהגן עליהם בכל עת, ולהבטיח כי יתאפשר לצוותים לפעול בסביבה בטוחה.

מאז ה-1 באוקטובר קיבלו בתי חולים במזרח ירושלים למעלה מ-370 פצועים. ה-ICRC פועל לצד בתי חולים במזרח ירושלים במהלך משבר זה, וסיפק תרופות ושאר ציוד ואספקה רפואיים לבית החולים מקאסד, ולמשרד הבריאות הפלסטיני בגדה המערבית. הארגון אף תומך בפעילויות הסהר האדום הפלסטיני ומגן דוד אדום בתגובה למצב.

לפרטים נוספים, נא צרו קשר עם:

קריסטה ארמסטרונג ,ICRC, ירושלים, טל':6019150 52+ 972

נדיה דִיבְּסי, ICRC, ירושלים, טל':  +972 52 601 9148

סיטרה ג'אבין , ICRC ז'נווה, טל': +41 79 536 92 31או +41 22 730 24 78

או בקרו באתר שלנו:  www.icrc.org