4 באפריל 2015

צנעא/ג'נבה – מזועזע לנוכח המצב ההומניטרי הנואש בתימן, קורא הוועד הבינלאומי של הצלב האדום (ICRC) להפסקה הומניטרית לאלתר. על כל דרכי האוויר, היבשה והים להיות פתוחות בלא דיחוי למשך 24 שעות לכל הפחות על מנת לאפשר הגעת עזרה לַמנותקים מהחוץ לאחר למעלה משבוע של תקיפות אינטנסיביות מהאוויר וקרבות קרקע עזים בכל רחבי המדינה.

למרות מאמצים אינטנסיביים ומגעים חוזרים ונשנים עם כל הצדדים בשבוע האחרון, טרם התאפשרה הבאת אספקה וצוותים רפואיים הדרושים נואשות.

"אנו זקוקים בדחיפות לעצירתה המיידית של הלחימה, על מנת לאפשר למשפחות באזורים שהפגיעה בהם היתה הקשה ביותר, כגון עדן, להעז לצאת כדי להשיג מזון ומים, או סיוע רפואי," אמר רוברט מרדיני ראש מחלקת המבצעים של ה-ICRC במזרח הקרוב והתיכון. "יש להתיר לאספקות הסיוע שלנו ולצוותי ניתוח להיכנס למדינה ולהגיע בבטחה למקומות שנפגעו הכי קשה על מנת להושיט עזרה. אחרת, אם לומר זאת ללא כחל ושֹרק, רבים נוספים ימותו. והפצועים, סיכויי שֹרידתם תלויים בנקיטת פעולה בתוך שעות, ולא ימים."

תרופות וציוד מצילי חיים הולכים ואוזלים בבתי חולים ומרפאות המטפלים בשטף הפצועים המגיעים מחלקים רבים של תימן. האוכלוסייה אף סובלת ממחסור בדלק ומים בחלקים רבים של המדינה, ומלאי המזון הולכים ומידלדלים במהירות. עשרות אנשים נהרגים ונפצעים בכל יום. רחובות עדן זרועים גופות, ואנשים פוחדים לעזוב את בתיהם.

למעלה מ-48 טון של תרופות וערכות ניתוח הדרושות בדחיפות – כמות המספיקה לטיפול ב-2,000 עד 3,000 איש – מוכנים ומזומנים להישלח לתימן בספינה או מטוס, בכפוף לקבלת 'אור ירוק'. כמו כן, ה-ICRC נכון לשלוח אוהלים, גנרטורים וציוד לתיקון מערכת המים שניזוקה. צוות ניתוח בן ארבעה איש ממתין בג'יבוטי בכוננות להצבתו בעיר הנמל הדרומית עדן.

סדריק שוויצר, העומד בראש צוות בן 300 איש בתימן, אמר כי יש לאפשר לצוותים רפואיים ועובדי הצלה בתימן לעבוד בבִטחה" "הם עושים מאמצים להביא את הפצועים לבית חולים ולהחזיר את גופות המתים מרחובות עדן, במיוחד כדי שמשפחות יוכלו להביא את יקיריהן למנוחות ולערוך להם קבורה נאותה."

למרבה הטרגדיה, שלושה מתנדבי סהר אדום בתימן איבדו את חייהם בשבוע שעבר בהתקפה מכוונת, בעת שבאו לעזרת אנשים שנפצעו בקרבות. יש לשים מייד קץ לדפוס פעולה קטלני זה.

אוכלוסי תימן סבלו שנים של סכסוך, בצורת והיעדר בטחון, אשר שחקו את עמידותם והותירו אותם פגיעים במיוחד לפגיעת התלקחות אחרונה זו של לחימה באדם, בכלכלה ובסביבה. מצבם הפך כעת קשה מנשוא, ואין ביכולתם לעמוד בעיכובים נוספים של אספקת הסיוע.

על פי המשפט ההומניטרי הבינלאומי, יש לאפשר לסיוע הומניטרי להגיע לנזקקים. אסור לכוחות וקבוצות מזוינים להכשיל בכוונה משלוחי אספקת סיוע.

גם אנשים הנתונים לשליטת קבוצות האופוזיציה זכאים לקבל מזון ותרופות החיוניים להישרדותם.

המשפט ההומניטרי הבינלאומי אף מטיל על צדדים לסכסוך את החובה לכבד נייטרליות רפואית ולהבטיח את בטחון דרכם של צוותים, ציוד וכלי רכב רפואיים. החוק אף דורש מהם להתיר לאזרחים המבקשים לעזוב את אזור הסכסוך לעשות כן בבטחון.

בנוסף על תגובת החירום שלו בשבוע הראשון מאז החלו התקיפות האוויריות, ה-ICRC העביר בימים האחרונים אספקה רפואית לבתי חולים במרכז מחוז שאבּווָה, ומזרנים ושמיכות לבתי חולים בתעיז וצנעא. שלושה מרכזי שיקום פיסי והתקנת תותבים שה-ICRC תומך בהם, בצנעא, תעיז ומוּקַלָה עומדים נכונים להמשיך בעבודתם בטווח הארוך.