"מימדי המשבר בסוריה, על מליוני האזרחים שנפגעו, הם מחרידים, והתגובה ההומניטרית אינה מספקת,"

אמר נשיא הוועד הבינלאומי של הצלב האדום (ICRC) פּטר מַאוּרֶר, בתום ביקור בן שלושה ימים במדינה. בנוסף לפגישות רשמיות, שבמהלכן לחץ על הרחבת נתיב הגישה לסיוע הומניטרי לנזקקים, נפגש מר מאורר עם משפחות שהסכסוך גרם לעקירתן באזורי הספר של דמשק ועם בכירים ומתנדבים בסהר האדום הערבי הסורי.

 "אין ויכוח על כך שהמצב ההומניטרי בסוריה קטסטרופלי," אמר מר מאורר בתום ביקורו. "אני מודאג עמוקות מכך שמרבית האוכלוסייה נפגעה ישירות או בעקיפין מאלימות מסלימה ומהגבלות על סיוע הומניטרי. המחסור באספקה רפואית, מזון ושאר צרכים בסיסיים גובר במידה מסוכנת, במיוחד באזורים נצורים, היכן שהמצב הוא קריטי."

 במהלך פגישותיו עם הממשלה הסורית הדגיש מר מאורר את המכשולים עימם מתמודד ה-ICRC במאמציו להגיש סיוע לכל הזקוקים לכך ברחבי סוריה, לרבות באזורים הנשלטים על ידי כוחות האופוזיציה.

 "צריך שיתירו לנו לעשות הרבה יותר בסוריה, ואני מקבל בברכה הצהרות שניתנו על ידי הבכירים השונים שפגשתי, אשר הבטיחו לאפשר יותר סיוע נטול משוא פנים, כולל סיוע רפואי, לכל מי שנפגע בסכסוך," אמר. "ואולם, בעקבות האלימות הגוברת והצרכים הגדלים, במיוחד באזורים הנצורים, יש צורך לפעול לגישה משופרת בשטח עבור ה-ICRC והסהר האדום הערבי הסורי".

 בעת ששהה בדמשק, פגש מר מאורר מספר בכירים סוריים, כולל ראש הממשלה, שרי החוץ, הפנים, הרווחה, המים והבריאות וראש סוכנות הבטחון הלאומי. הוא הדגיש במהלך שיחותיו את נחישות ה-ICRC להגיש יותר סיוע לסורים כולם בכל החזיתות, ולבקר מתקני מעצר על מנת לנטר את התנאים והיחס כלפי המוחזקים בהקשר של הסכסוך.

חומס. ינואר 2014. © Reuters / Thaer Al Khalidiya