הודעה לעיתונות

ז'נבה, (ICRC): הצלב האדום הבינלאומי מודאג ביותר ממצוקת אזרחים שנקלעו ללחימה בישראל ובלבנון. הארגון קורא לכל הצדדים המעורבים בסכסוך לכבד את הוראות המשפט ההומניטרי הבינלאומי ועקרונותיו כיבוד מלא.

הצלב האדום עוקב בדאגה רבה אחר ההתפתחויות הצבאיות בלבנון ובצפון ישראל, מאחר שלאירועים אלה השפעה מרחיקת-לכת על האוכלוסייה האזרחית. על פי הדיווחים האחרונים, נהרגו בתחומי לבנון קרוב ל-50 אזרחים כתוצאה מהפצצות והתקפות טילים. פעילות צבאית בדרום המדינה גרמה נזק נרחב לתשתיות, כולל כבישים וגשרים חשובים. שדה התעופה האזרחי בביירות הופצץ על ידי חיל האוויר הישראלי בבוקר ה-13 ביולי.

כמו כן, חרד הצלב האדום הבינלאומי מדיווחים על מותם של מספר אזרחים ועל פציעת עשרות אחרים, בעקבות טילים שירה חיזבאללה לעבר ערים בצפון ישראל ב-13 ביולי.

הצלב האדום הבינלאומי דוחק בחיזבאללה, המחזיק בשני חיילים ישראליים בלבנון, לנהוג בהם באנושיות ולשמור על חייהם ועל כבודם. הארגון הודיע לכל הצדדים, כי הוא מוכן ומזומן לספק את שירותיו, בהתאם למשימתו ההומניטרית והוראות המשפט ההומניטרי הבינלאומי. השגת גישה לחיילים המוחזקים, על מנת להעריך את מצבם ואופן הטיפול בהם, מקבלת עדיפות עליונה אצל הצלב האדום הבינלאומי. כמו כן, יש לאפשר לחיילים ליצור קשר עם משפחותיהם.

בעקבות דיווחים מדרום לבנון על פציעתם של אנשי עזרה ראשונה ועל נזק קשה שנגרם לאמבולנסים, מזכיר הצלב האדום הבינלאומי לרשויות הישראליות, כי יש לכבד את סמלי תנועת הצלב האדום והסהר האדום בכל עת. צוותים, מתקנים וכלי רכב הנושאים סמלים אלה מוגנים על פי המשפט ההומניטרי הבינלאומי. על כל הצדדים לכבד את פעילותם ההומניטרית והרפואית, כולל מתן גישה לאנשים שנפגעו מפעילות צבאית.

הצלב האדום הבינלאומי מזכיר לצדדים בסכסוך, כי תקיפת אזרחים שאינם נוטלים חלק ישיר בלחימה ותקיפת רכוש אזרחי אינם חוקיים. הארגון ממשיך ומזכיר לצדדים את חובתם לנקוט באמצעי זהירות ולכבד את עקרון המידתיות בכל הפעולות הצבאיות, על מנת למנוע סבל מיותר בקרב האוכלוסייה האזרחית. במיוחד יש לנקוט בכל אמצעי הזהירות כדי לא לפגוע בחיי אזרחים וברכוש אזרחי ולהבטיח את נגישותו של טיפול רפואי לפצועים. החובה להבחין בין אזרחים ורכוש אזרחי מחד לבין מטרות צבאיות מאידך, עומדת בבסיסו של המשפט ההומניטרי הבינלאומי ויש לכבדה בכל עת.

כמו כן, מוטרד הצלב האדום הבינלאומי מאד מן ההשלכות האפשריות על האוכלוסייה האזרחית של הטלת מצור ימי ואווירי על לבנון על ידי ישראל. הצלב האדום הבינלאומי מזכיר לישראל את חובותיה על פי המשפט ההומניטרי הבינלאומי, ובמיוחד את חובת כיבוד עקרון המידתיות בעת הטלת מצור.