ژنو (کمیته بین­‌المللی صلیب سرخ) – کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ در دوران دوقطبی­‌های فزاینده و تشدید مخاصمات مسلحانه در سراسر جهان راهبرد سازمانی خود برای چهار سال آینده را منتشر کرد.

خبرنامه، 19 دسامبر 2023 (28 آذر 1402)

هدف این راهبرد پاسخگویی به چالش‌­هایی است که چشم‌­انداز جهانی با تحولات دائمی ایجاد کرده و تأکید آن بر هدف اصلی سازمان مبنی بر حمایت از و کمک به افرادی است که از مخاصمات مسلحانه و خشونت آسیب می‌­بینند.

کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ در سال‌­های پیش رو تقویت فعالیت‌­های حمایتی خود و گفت‌­وگو با دولت‌­ها و گروه­‌های مسلح غیردولتی را تا حصول اطمینان از انجام تعهدات ایشان ذیل حقوق بین‌­المللی بشردوستانه در اولویت قرار می‌­دهد.

خانم ماریانا اسپولیاریک، رئیس کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ، در این باره می­‌گوید: «کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ بیش از 160 سال پیش از در میدان نبرد به دنیا آمد، چون نپذیرفت در برابر رنج بی­‌تفاوت باشد. این تعهد عمیق به بشریت همچنان نقشی محوری در هویت ما دارد».

راهبرد سازمانی 2027-2024 کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ به زبان انگلیسی را از اینجا دانلود کنید.

«ما در خط مقدم کنشگری بشردوستانه، می‌­دانیم حقوق بین‌­المللی بشردوستانه چه نقش مهمی در نجات جان انسان­‌ها و محدودسازی سبعیت مخاصمه مسلحانه دارد. کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ با این راهبرد عزم خود را برای دفاع از مردم در طول دوران جنگ اعلام می­‌کند تا اطمینان حاصل کند که حقوق و حمایت­‌ها ذیل حقوق بین‌­المللی بشردوستانه برای غیرنظامیان و نظامیان رعایت می­‌شود. باید از بهای ویران­‌کننده جنگ کاسته شود».

یکی از اهداف این راهبرد تبدیل حقوق بین­‌المللی بشردوستانه به یک اولویت سیاسی جهانی، و تقویت جهان­‌شمولی و ماندگاری اهمیت آن است.

این راهبرد جدید تأکیدی است بر بی‌­طرفی کمیته بین­‌المللی صلیب سرخ به­‌عنوان «اصل زمینه‌­ساز اقدام»؛ سازمان با عدم جانب­داری در مخاصمات مسلحانه است که می‌تواند به افراد متأثر از مخاصمه در نواحی مورد مناقشه‌­ای کمک کند که در غیر این­‌صورت نمی­‌تواند به آنها دسترسی یابد. به همین ترتیب، این راهبرد تازه بر نقش یگانه کمیته بین­‌المللی صلیب سرخ در جایگاه میانجی بی‌­طرف تأکید دارد که امسال به سازمان اجازه داد آزادی گروگان‌­ها و بازداشت‌­شدگان در یمن، سودان، اسرائیل و اراضی اشغالی را تسهیل کند.

خانم اسپولیاریک، رئیس کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ، می­‌گوید: «حقوق بین‌­المللی بشردوستانه و اصول بشردوستانه و صلح ارتباطی ذاتی دارند و ما در مقام میانجی بی‌طرف به‌­دنبال ترویج اقدامات بشردوستانه‌­ای خواهیم بود که بتوانند به پیشگیری از مخاصمه و حل­‌وفصل آن کمک کنند. این بخشی از رویکرد عملیاتی یگانه ماست که حمایت را با خدمات ضروری در عین ترویج رعایت قواعد جنگ کنار هم قرار می‌­دهد».

این راهبرد، در راستای فعالیت کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ در حدود 100 موقعیت مخاصمه در سراسر جهان، تلاش دارد ظرفیت واکنش اضطراری سازمان و توانایی آن برای تعدیل ظرفیت‌ها، مشارکت‌­ها و راهبردهای خروج در مواقع طولانی‌­شدن مخاصمات را افزایش دهند.

راهبرد تازه همچنین بر نیاز به درک و واکنش به تأثیر فناوری­‌ها نوین در جنگ و قابلیت اجرای حقوق بین‌­المللی بشردوستانه در حوزه­‌هایی نظیر تسلیحات خودکار، جنگ سایبری و استفاده از هوش مصنوعی تأکید می‌­ورزد.

کمیته بین­‌المللی صلیب سرخ این راهبرد را شاهد هویت خود در چارچوب نهضت بین‌­المللی صلیب سرخ و هلال احمر می‌­داند. این سازمان به همکاری با همه جمعیت‌های ملی و فدراسیون بین­‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر برای تقویت نهضت در جایگاه یک شبکه جهانی بشردوستانه معتبر و اثرگذار در عین احترام متقابل به مأموریت­‌ها، نقش‌­ها و مسئولیت‌­های مربوط به هرکدام متعهد است.

علاوه بر این، کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ با پذیرش نگاه در حال تحول به اقدامات بشردوستانه بین­‌المللی به شرکت فعالانه در رهبری فکری بومی‌­سازی و استعمارزدایی از کمک­‌ها متعهد است. کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ می­‌خواهد با یادگیری از و نقش­‌آفرینی در این ارزیابی مجدد که برای روش­‌های مرسوم لازم است رویکردی فراگیرتر و عادلانه‌­تر به کمک‌­رسانی بشردوستانه ایجاد کند.

مدیریت ریسک بهتر و ثبات مالی نیز با تمرکز دوباره بر تنوع‌­بخشی منابع بودجه‌­ای سازمان و تسریع تحول دیجیتال سازمان در اولویت قرار گرفته‌­اند.

در آخر، این راهبرد تازه بر ارزش صلاحیت، تنوع و شمول درون سازمان تأکید ورزیده و هدفش ایجاد نیروی کاری است که افرادی از همه پیشینه­‌ها در آن احساس احترام و حمایت کرده و تعلقی عمیق به سازمان داشته باشند.