سال 1402 سی و پنجمین سالگرد پایان جنگ ایران و عراق است. این جنگ در سال 1980 شروع شد و هشت سال به طول انجامید، و یکی از طولانی‌ترین جنگ‌های بین المللی قرن بیستم بود.  در طول این جنگ – و تا سال 1369 – کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در عملیات‌های بشردوستانه مختلفی از جمله بازدید از بازداشتگاه‌ها، تبادل نامه  و بازگرداندن اسرا و بقایای انسانی شرکت داشت.

جمعیت هلال احمر ایران نیز در این راستا در بسیاری از عملیات‌های بشردوستانه شرکت داشت. بر اساس حقوق بین‌المللی بشردوستانه یا همان قوانین جنگ، در طول مدت جنگ، طرف‌های درگیر این اختیار را دارند که با همکاری قدرت‌های بی‌طرفی که در درگیری دخالت ندارند، ترتیباتی را برای اسکان اسرای جنگی بیمار و مجروح در کشورهای ثالث یا کشور خودشان انجام دهند.  این نمایشگاه به طور خاص بر عملیات بازگرداندن اسرای جنگی ایرانی و عراقی به شدت بیمار و زخمی می‌پردازد.

هدف از برگزاری این نمایشگاه یادآوری این بخش کوچک اما قابل توجه از تاریخ 160 ساله فعالیت‌های بشردوستانه صلیب سرخ و هلال احمر و تأکید بر اصول ضروری بی‌طرفی، بی‌غرضی و استقلال به عنوان اصول بنیادین نهضت صلیب سرخ و هلال احمر است.

عکس‌ها عمدتاً عکس‌هایی از عملیات بازگرداندن اسرای جنگی به شدت مجروح و بیمار در طول جنگ ایران و عراق در دهه 1980 است. این نمایشگاه تا پایان 19 مهر 1402 دایر می‌باشد.

یک ویدیو کوتاه از مراسم افتتاحیه نمایشگاه:

 

عکس‌هایی از مراسم افتتاحیه نمایشگاه: