ژنو (کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ) – بقایای دو شخص مفقود­شده در ارتباط با مخاصمه مسلحانه 93-1992 در آبخازیا، پس از شناسایی، با کمک کمیته بین‌المللی صلیب سرخ به خانواده‌های آنها در سوخوم تحویل شد و به چندین دهه بلاتکلیفی پایان داد.

خبرنامه کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ

26 سپتامبر 2023 (4 مهرماه 1402)

این اتفاق در چارچوب سازوکار هماهنگی برای مفقودین مرتبط با وقایع مخاصمه مسلحانه 93-1992 و پس از آن، و با مشارکت شرکت‌کنندگانی از آبخاز و گرجستان، که از سال 2010 تحت حمایت کمیته بین‌المللی صلیب سرخ فعالیت می‌کنند، میسر گردید. این سازوکار صرفاً ماهیت بشردوستانه داشته و به نمایندگی از خانواده­‌های مفقودین عمل می­‌کند.

خانواده‌ها، پیش از شرکت در مراسم وداعی که به منظور تجلیل از متوفیان برگزار شده­‌بود، فرصت یافتند که سؤالات خود را در مورد روند جستجو، تفحص بقایای اجساد و تعیین هویت عزیزانشان مطرح و در این باره اطلاعات کسب کنند. کارشناسان پزشکی قانونی، روانشناسان و متخصصان داخلی سازمان بریج (BRIDGE) در این جلسه شرکت داشتند.

امروز، بالاخره دو خانواده پس از چندین دهه بلاتکلیفی، پیکرهای عزیزانشان را تحویل گرفتند. من از صمیم قلب به این خانواده‌ها تسلیت می­‌‌گویم.

تضمین آن که مفقودین بیشتری شناسایی شده و به عزیزانشان بازگردانده شوند مستلزم تعهد بیشتری از جانب تمامی طرف­‌ها است.  مهم است که یک سازوکار محلی برای تعیین سرنوشت و موقعیت مکانی مفقودین ایجاد شده و حمایت از خانواده‌­ها را به روشی پایدار انجام گردد. اگنس کوتو، فرستاده کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در امور مفقودین در قفقاز گفت: «همچنین ضروری است تا برای اطمینان از اینکه کار انجام شده مرتبط، مؤثر و توسط خانواده­‌ها درک و پذیرفته شده باشد، خود خانواده­‌ها نیز در این روند مشارکت داده شوند.»

از زمان آغاز به کار سازوکار هماهنگی در سال 2010، بقایای 230 نفر شناسایی و به خانواده‌­های­شان تحویل داده شده است. در مجموع، کماکان 1926 نفر، از جمله پرسنل نظامی و غیرنظامی، در رابطه با مخاصمه مسلحانه 93-1992 مفقود می‌­باشند.