ژنو(کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ) امروز، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ  یک عملیات بشردوستانه چند روزه را به منظور انتقال نزدیک به 900 اسیر که در رابطه با مخاصمه در یمن بازداشت شده بودند، آغاز کرد.

خبرنامه کمیته بی‌ن­المللی صلیب سرخ

14 آوریل 2023 (25 فروردین 1402)

نقش کمیته بین‌المللی صلیب سرخ آن است که رعایت اصول بشردوستانه را تضمین کرده و اطمینان یابد با بازداشت­‌شدگان در طول روند آزادسازی و انتقال برخورد انسانی صورت می­‌پذیرد. تیم‌های کمیته بین‌المللی صلیب سرخ سلامت بازداشت‌شدگان را ارزیابی کردند و آمادگی آنها را برای سفر تأیید کردند.  آنها همچنین در طول سفر همراهی­شان می‌­کنند و به نیازهای پزشکی آنها در طول مسیر رسیدگی می‌­کنند. کمیته بین‌المللی صلیب سرخ از هواپیماهای خود برای انتقال بازداشت‌­شدگان به داخل و خارج از شهرهای مختلف یمن و عربستان سعودی استفاده خواهد کرد.

جمعیت هلال احمر یمن  و جمعیت هلال احمر عربستان نیز نقش حیاتی در کمک به بازداشت‌­شدگان ایفا خواهند کرد. کادر پزشکی و داوطلبان آنها به بازداشت‌­شدگانی که دارای معلولیت هستند داخل و خارج از هواپیما کمک می‌کنند و در صورت نیاز خدمات کمک‌­های اولیه و آمبولانس به آنها ارائه می‌­دهند.

این عملیات آزادسازی نتیجه مذاکراتی است که در تاریخ 29 اسفند 1401 در برن، سوئیس، جایی که طرفین مخاصمه در یمن طرح آزادی را نهایی کردند، انجام شد. کمیته بین‌المللی صلیب سرخ به همراه دفتر فرستاده ویژه دبیرکل در امور یمن (OSESGY) ریاست این نشست‌ها را برعهده داشت.

فابریزیو کاربونی، مدیر منطقه‌ای کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ برای خاور نزدیک و میانه، گفت: « با این اقدام خیرخواهانه، صدها خانواده که بر اثر مخاصمه از هم فروپاشیده است در ماه مبارک رمضان به آغوش یکدیگر باز می‌­گردند و بارقه‌ای از امید میان دیگر رنج‌های بزرگ آنها فراهم می‌­شود. آرزوی عمیق ما این است که این آزادسازی‌ها کمک بزرگی را برای دستیابی به یک راه حل سیاسی گسترده‌تر ارائه می‌­کند که به بازگشت بازداشت­‌شدگان بیشتری به نزد عزیزان­ خود منتج خواهد شد.»