ژنو-کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ (ICRC) روز 17 فوریه صدوشصتمین سالگرد آغاز کار خود در امدادرسانی به میلیون‌­ها انسان متاثر از مخاصمه مسلحانه را گرامی می­‌دارد.

پیشرفت‌­های فناوری از سال 1863 شیوه‌­های جنگ را به‌­شدت متحول کرده است ولی متاسفانه یک چیز به قوت خود باقیست: سطح آلامی که غیرنظامیان گرفتار مخاصمه، مجبورند تحمل کنند. هانری دونان یکی از موسسان کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ پس از مشاهده دهشت جنگ جملات زیر را 160 سال پیش نوشت:

وقتی این نوشته را می‌­خوانیم انگار امروز درباره افرادی نوشته شده که از مخاصمه در اوکراین، یمن یا سوریه رنج می‌­کشند. غیرنظامیانی که از جنگ در افغانستان یا سومالی در این سال­‌ها رنج کشیده‌­اند از وحشت آن مخاصمات مات و مبهوتند.

میریانا اسپولیاریک، ریاست کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ می‌­گوید: «پس از 160 سال کار، کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ می­‌تواند بگوید که جهان در کاهش آسیب غیرنظامیان در میدان‌­های نبرد به پیشرفتی واقعی نائل آمده است. با این حال، هنوز شاهد آلام عظیمی در مخاصمات امروز هستیم که یعنی همچنان کارهای بسیار بیشتری باید برای کاهش آلام و اندوه صورت گیرد. احترام به حقوق بین‌­المللی بشردوستانه همواره تنها راه حفظ حداقلی از انسانیت در طول مخاصمات بوده و خواهد بود. قوانین جنگ را باید به سطح یک اولویت سیاسی رساند.»

کمیته بین­‌المللی صلیب سرخ با نیروی کاری بالغ بر 21 هزار نفر در 100 کشور فعالیت دارد. در سال­‌های پیش رو، کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ همراه شرکایش در نهضت بین­‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر به فعالیت خود ادامه می‌­دهد تا به رغم ادامه رونمایی از تسلیحات و فناوری­‌های تازه، اطمینان حصل شود ماهیت بی­‌غرضانه، بی­‌طرفانه، و مستقلانه فعالیت‌­های بشردوستانه را همگان درک کرده‌­اند.

کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ که همواره در کنار بشریت بوده، در ادامه راه نیز به دفاع از و اصرار بر رعایت بیشتر حقوق بین‌­المللی بشردوستانه خواهد پرداخت که خشونت علیه افرادی را که دخالتی در مخاصمه مسلحانه ندارند ممنوع کرده است.

سخنی با دبیران: هانری دونان در کتاب برجسته خود، «خاطرات سولفورینو»، پیشنهاد ایجاد جمعیت‌­های ملی امدادی را داد که با نشانی مشترک قابل شناسایی باشند و نیز معاهده­‌ای بین‌­المللی را برای حفاظت از مجروحان میدان نبرد پیشنهاد کرد. در 17 فوریه 1863، این رویا به واقعیت پیوست و گروهی از شهروندان ژنو کمیته بین‌المللی امداد مجروحان را تاسیس کردند که بعداً به نام کمیته بین‌­المللی صلیب سرخ شناخته شد. کمی بیش از یک سال بعد در 22 اوت 1864، دوازده دولت معاهده‌­ای را امضا کردند که وظیفه عدم آسیب و حفاظت از سربازان مجروح و مردم و تجهیزاتی که به آنها سپرده شده را تثبیت می‌­کرد: کنوانسیون‌­های ژنو به این ترتیب متولد شدند.