زمین لرزه‌ای ویرانگر در ولایت پکتیکا در شرق افغانستان که در 22 ژوئن(1 تیر 1401) رخ داد، جان بیش از 1000 نفر را گرفته و بیش از هزاران نفر زخمی برجای گذاشته است.

مقاله – 23 ژوئن 2022 (2 تیر 1401) افغانستان

در پی این زمین لرزه مرگبار، جمعیت هلال احمر افغانستان (ARCS) کارمندان و داوطلبان را برای ارائه کمک‌های اضطراری بسیج کرده است.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ به سه بیمارستان منطقه آسیب دیده از زلزله: بیمارستان ولایتی پکتیکا، بیمارستان ولسوالی اورگون و بیمارستان منطقه‌ای پکتیا، تجهیزات فوریت‌های پزشکی ارسال کرد. این کمک‌ها به تیم‌های پزشکی کمک می‌کند تا نیازهای فوری را برطرف کنند. احتمالاً نیازها در ساعات و روزهای آینده افزایش خواهد یافت.

اولین بیماران مجروح در این زمین لرزه در بیمارستان تحت حمایت کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در غزنی مداوا شدند. به دلیل مشکلات حمل و نقل در این منطقه روستایی، احتمالا ساعت‌ها یا حتی روزها طول می کشد تا افراد نیازمند به کمک‌های پزشکی به بیمارستان‌های منطقه خود برسند.

تیم‌های جمعیت هلال احمر افغانستان در حال انتقال پتو، چادر، ظروف آشپزخانه، دارو، بطری‌های آب و مواد غذایی از انبارهای خود در کابل به ولایت‌های خوست و پکتیکا هستند. کمیته بین‌المللی صلیب سرخ آماده است تا از جمعیت هلال احمر افغانستان با کمک‌های نقدی اضطراری و اقلام ضروری خانگی مانند پتو و لباس در پاسخگویی به افراد آسیب دیده حمایت کند.

فراتر از واکنش ناشی از زلزله
با وجود کاهش کلی درگیری‌ها در افغانستان در ماه‌های اخیر، بسیاری از مناطق در سراسر کشور به شدت آلوده به مواد منفجره باقی مانده از جنگ، مانند مین‌های زمینی و مهمات منفجر نشده باقی مانده‌اند. مهمات انفجاری در ولایات پکتیکا و خوست که مدفون شده بودند ممکن است به سطح زمین منتقل شده یا از محل اصلی خود جابه جا شده باشند و مردم را در معرض خطر بیشتری قرار دهد.

میلیون ها نفر در افغانستان با ترکیبی از مشکلات شامل از دست دادن درآمد، کمبود فرصت‌های شغلی، پیامدهای جنگ و کمبود پول نقد مواجه هستند.

فرای از فوریت پاسخگویی به نیازهای بشردوستانه ناشی از زلزله، دولت‌ها و آژانس‌های توسعه‌ای نیز تشویق می‌شوند که به افغانستان بازگردند و به حمایت خود از پروژه‌هایی که برای پاسخ به نیازهای رو به رشد جمعیت افغانستان متوقف شده اند، ادامه دهند. راه حل های پایدار به شدت مورد نیاز هستند.