ژنو (کمیته بین‌المللی صلیب سرخ/فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ) – با رو به وخامت گذاشتن سریع وضعیت بشردوستانه در اوکراین و کشورهای همسایه، کمیته بین المللی صلیب سرخ و فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر از این بیم دارند که میلیون‌ها نفر در معرض دشواری و رنج شدید بدون بهبود دسترسی و افزایش سریع کمک‌های بشردوستانه قرار گیرند. برای پاسخ به این نیاز ناگهانی و عظیم، این دو سازمان با هم درخواست 250 میلیون فرانک سوئیس (272 میلیون دلار) دارند.

بیانیه خبری 01 مارس 2022-10 اسفند 1400 اوکراین

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ خواهان دریافت 150 میلیون فرانک سوئیس (163 میلیون دلار) برای عملیات سال 2022 خود در اوکراین و کشورهای همسایه است.

رابرت ماردینی، مدیر کل کمیته بین‌المللی صلیب سرخ گفت: «تشدید درگیری در اوکراین تلفات ویرانگری دارد. آمار تلفات همچنان در حال افزایش است با این که مراکز بهداشتی برای مقابله با این مشکل تلاش می‌کنند. ما در حال حاضر شاهد اختلالات طولانی مدت در تامین آب و برق هستیم. مردم با خط تلفن ما در اوکراین تماس می‌گیرند. به شدت به غذا و سرپناه نیاز دارند. برای پاسخ به این وضعیت اضطراری عظیم، تیم‌های ما باید بتوانند با خیال راحت به افراد نیازمند دسترسی داشته باشند.»

در هفته‌های آتی، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ کار خود را افزایش خواهد داد تا خانواده‌های جدا شده را دوباره کنار هم جمع کند، غذا و سایر اقلام خانگی را برای آوارگان داخلی فراهم کند، آگاهی را در مورد مناطق آلوده به مهمات منفجر نشده افزایش دهد، و کار خود را برای اطمینان از اینکه با متوفیان با کرامت رفتار می‌شود، انجام ‌دهد تا اعضای خانواده متوفی بتوانند سوگواری کرده و با آن کنار بیاییند.

حمل آب و سایر روش‌های تحویل آب اضطراری در حال حاضر مورد نیاز است. حمایت از تسهیلات بهداشتی با تمرکز بر تهیه تدارکات و تجهیزات برای مراقبت از افراد مجروح بر اثر سلاح افزایش خواهد یافت.

فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ درخواست 100 میلیون فرانک سوئیس (109 میلیون دلار) دارد تا از انجمن های ملی صلیب سرخ، در ابتدای امر برای کمک به دو میلیون نفر نیازمند و متاثر از تشدید خصومت ها در اوکراین حمایت کند.

در میان این گروه‌­ها، تمرکز ویژه بر افراد آسیب‌­پذیر از جمله افراد زیر سن قانونی بدون همراه، زنان مجرد دارای فرزند، سالمندان و افراد دارای معلولیت خواهد بود. سرمایه­‌گذاری به طور قابل توجهی در ظرفیت­‌سازی تیم‌­های صلیب سرخ در اوکراین و کشورهای همسایه برای تقویت اقدامات بشردوستانه محلی افزایش خواهد یافت. آنها در حال حاضر هزاران داوطلب و کارمند را بسیج کرده‌اند و کمک‌های حیاتی مانند سرپناه، اقلام کمک‌های اولیه، لوازم پزشکی، سلامت روان و حمایت روانی اجتماعی و کمک‌های نقدی چند منظوره را به تعداد بیشتری از مردم ارائه می‌کنند.

دبیرکل فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ، جاگان چاپاگان گفت: «در میان این همه رنج، دیدن سطح همبستگی جهانی دلگرم کننده است. نیازهای مردم آسیب دیده از درگیری ساعت به ساعت در حال افزایش است. وضعیت بسیار ناامیدکننده است. برای نجات جان افراد به یک واکنش سریع نیاز است. اعضای انجمن‌های ملی ما به‌طور ویژه‌ای در حال پاسخ‌گویی هستند، و در برخی زمینه‌ها، آنها تنها نقش‌­آفرینانی هستند که می‌توانند کمک‌های بشردوستانه را در مقیاس بزرگ ارائه دهند، اما برای تحقق آن نیاز به حمایت دارند. من خواستار همبستگی جهانی برای افزایش کمک به مردمی هستم که از این درگیری رنج می برند.»