یکی از مرگبارترین مکانهای جهان برای غیرنظامی ها افغانستان است که در آن زنان و کودکان نزدیک به نیمی از تلفات غیرنظامیان را تشکیل می دهند. علاوه بر افزایش خشونت ها طی ماههای اخیر، جوامع با شیوع مجدد بیماری کووید-19 نیز دست به گریبان هستند.

در 6 ماه نخست سال 2021 میلادی، کمیته بین المللی صلیب سرخ به بیش از 49 هزار و 500 مجروح جنگی برای دریافت درمان و مراقبت بیشتر کمک کرده است. به بیان دیگر روزانه 270 نفر نیازمند درمان زخمهایی هستند که خیلی جدی، دردناک و بر زندگی روزمره ایشان اثرگذار است. در بیمارستانِ منطقه ایی میرویس قندهار که تحت حمایت کمیته بین المللی صلیب سرخ است، طی 6 ماه گذشته جراحات ناشی از سلاح برای 2366 بیمار درمان شده است که این رقم بیش از 2 برابر همین رقم در شش ماه نخست سال گذشته میلادی بوده است.

خدمات توانبخشی جسمی و فیتینگ اندام مصنوعی کمیته بین المللی صلیب سرخ نیز در همین بازه 6 ماهه اقدام به ثبت 7130 مورد جدید نموده است که بطور متوسط روزانه 40 درصد بیش از این بازه زمانی در سال گذشته است. از میان این 7130 مورد، بیش از 700 نفر اشخاصی بودند که قطع عضو داشته اند که به عبارتی 4 بیمار قطع عضو در روز را شامل می‌شود.

کمیته بین المللی صلیب سرخ از تمام طرف‌های مخاصمه می‌خواهد تا برای حفاظت از غیرنظامیان تلاش بیشتری بکنند. به گفته الویی فیلیون، رئیس نمایندگی کمیته بین المللی صلیب سرخ در افغانستان، «شدت یافتن خشونتهای ناشی از مخاصمه، افزایش عدم امنیت، ویرانی زیرساختهای آب و برق، عدم دسترسی، حمله به مراکز درمانی و کارکنان بخش درمان، برخی از مسائلی هستند که زندگی افغانها را تحت تاثیر قرار می دهد».

به گفته آقای فیلیون، «4 دهه مخاصمه مسلحانه در افغانستان، نظام بهداشت و درمان این کشور را دچار خسارات فراوانی کرده است. در این میان، با شیوع کووید-19 و اضافه شدن یک تهدید کشنده دیگر، دسترسی به خدمات درمانی، فارغ از تمایلات سیاسی، یکی از ضروری ترین نیازهای بشردوستانه در همه جای این کشور است».

کمیته بین المللی صلیب سرخ متعهد به ادامه فعالیت در افغانستان است تا کمکهای اضطراری مورد نیاز افراد تحت تاثیر مخاصمات مسلحانه را زودتر در اختیارشان قرار دهد.
کمیته بین المللی صلیب سرخ همچنان به گفتگو با تمام طرفین درگیری ادامه می دهد تا از رعایت حقوق بین المللی بشردوستانه اطمینان حاصل کند. درخواست ما بطور ویژه بر حفاظت از غیرنظامیان و زیرساختهای غیر نظامی، شامل کارکنان ، تجهیزات و خودرو های بخش پزشکی و درمان در شرایط مخاصمه و خشونت در کنار پشتیبانی از خدمات درمانی برای رفع نیازهای حاصل از مخاصمات مسلحانه و همه گیری کووید-19 متمرکز است.

کمیته بین المللی صلیب سرخ در افغانستان- دی ماه 1399 تا تیر ماه 1400
بهبود شرایط بازداشت شدگان و حفظ پیوندهای خانوادگی

• ارایه خدمات درمانی به 4 هزار و 543 بازداشتی
• ثبت 547 تقاضای جستجو و ادعای بازداشت طی 6 ماه نخست سال 2021 میلادی. تماس 202 خانواده با عزیزانشان برقرار شد.

پشتیبانی از خدمات درمانی برای مجروحان جنگی

• بیش از 49500 مجروح سلاح‌های جنگی در 416 مرکز تحت حمایت کمیته بین المللی صلیب سرخ در سراسر افغانستان، از جمله مراکز تحت مدیریت جمعیت هلال احمر افغانستان درمان شده و تحت مراقبت قرار گرفتند.

تامین تجهیزات حفاظتی کووید-19

• تامین اقلام ضدعفونی و کیتهای حفاظت شخصی برای 6 بیمارستان دانشگاه علوم پزشکی کابل.
• کمکهای تکمیلی برای حمایت از مداخلات درمانی از سوی کنشگران امور بهداشتی در افغانستان، شامل وزارت صحت عامه و جمعیت هلال احمر افغانستان.

خدمات توانبخشی جسمی و اندام مصنوعی
• پذیرش 7 هزار و 138 بیمار جدید شامل 723 نفر اشخاص دارای قطع عضو
• کمک به 79952 بیمار در 7 مرکز توانبخشی جسمی تحت حمایت کمیته بین المللی صلیب سرخ

مدیریت کرامت‌آمیز اجساد
• در همکاری با هلال احمر افغانستان، بقایای انسانی 2 هزارو 449 نفر شامل مبارزان وغیر نظامیان به خانواده هایشان بازگردانده شد.
• 636 کیسه حمل جسد، 65 جفت کفش لاستیکی و 2950 ماسک جراحی در میان اقلامی بود که به مراکز پزشکی قانونی، و سردخانه های بیمارستانهای استانی و منطقه‌ای اهداء شد.

کمک مستقیم به جوامع محلی
• بیش از 7658 نفر که دچار بحران جدی بودند کمک نقدی برای تامین نیازهای ضروریشان دریافت نمودند.
• بهبود دسترسی 35هزار و 700 نفر که در 2 استان زندگی می کنند، بازسازی 3 برج مخزن آب در لشگرگاه برای تامین آب 9 هزار و 450 نفر. نصب شبکه جدید آب رسانی در جلال آباد برای ایجاد دسترسی مستقیم به آب برای 4 هزار و 500 نفر.